proTest

Test kuchenek mikrofalowych

  A A A

fot. Panasonic

21 KUCHENEK W TEŚCIE: Dzięki kuchence mikrofalowej można szybko i bezproblemowo podgrzać lub rozmrozić danie. Dzisiejsze mikrofalówki nie poprzestają jednak na tych najprostszych zadaniach. Są wyposażone w automatyczne programy i dodatkowe funkcje: grilla, opiekania na chrupko czy gotowania na parze. Czy zastąpią tradycyjny piekarnik?

W naszym teście prześwietliliśmy jakość 21 kuchenek mikrofalowych popularnych marek. Wśród dokładnie przebadanych w laboratorium znalazły się i prostsze modele z funkcją grilla, i bardziej wielofunkcyjne mikrofalówki konwekcyjne. Jaki był wynik badań? Siedem modeli otrzymało oceny dobre. Niestety aż cztery kuchenki eksperci ocenili niedostatecznie (patrz tabela).

Pozorny rozmiar

Czym różnią się dzisiejsze kuchenki mikrofalowe od tych sprzed 20 lat? Przede wszystkim większą liczbą automatycznych programów. Czy są one pomocne? Aby upiec kurczaka czy pizzę, wystarczy podać ich wagę i wcisnąć jeden przycisk, a wszystkie ustawienia (czas i moc) wybierze za nas urządzenie. Jest tylko jeden problem: Z badań wynika, że potrawy wychodzą smaczniejsze, gdy wszystko ustawiamy ręcznie i doglądamy potrawy, sami decydując, kiedy jest już gotowa.

Oprócz coraz większej automatyzacji nowoczesnych mikrofalówek, można zauważyć jeszcze jeden trend: powiększającej się pojemności, bez zwiększania zewnętrznych gabarytów kuchenki. Umożliwiają to coraz mniejsze komponenty elektroniczne, obrotowe talerze umieszczane we wnęce czy przeniesienie panelu nawigacyjnego na drzwi. Ale uwaga – duża pojemność może być pozorna. Z naszego testu wynika, że niektórzy producenci zawyżają podawaną pojemność, doliczając do niej zakamarki, które i tak nie mogą być wykorzystane. Pojemność użytkowa mikrofalówki może być nawet o 50-60% mniejsza niż ta, o której zapewnia nas producent. Najgorzej pod tym względem w wypadły w teście: Gorenje GMO 20 DGW i dwa modele Whirlpool z IKEI. Dlatego, jeśli nie chcesz niespodzianek, kiedy kupujesz kuchenkę, weź ze sobą do sklepu duży talerz i sprawdź, czy aby na pewno zmieści się do urządzenia, które wybrałeś.

Wolnostojąca czy zabudowana?

Podobnie jak wiele innych urządzeń kuchennych, tak i mikrofalówka może być albo wolnostojąca, albo do zabudowy. Tę pierwszą warto wybrać, jeśli masz wystarczająco duży blat kuchenny. Choć nawet w mniejszych kuchniach może znaleźć się dla niej miejsce – na ścianie. Zamontowana na małej półeczce nad blatem zaoszczędzi sporo miejsca. Dużym plusem kuchenki wolnostojącej jest jej niższa cena od tej do zabudowy.

Kuchenkę do zabudowy kupujemy często, kiedy zmieniamy mieszkanie lub remontujemy kuchnię. Jej instalacja do łatwych nie należy i może wymagać pomocy elektryka. Pamiętaj, że na wbudowaniu mikrofalówki ucierpi jej wentylacja.

Przed zakupem nowej kuchenki zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz funkcji grilla, opiekania, gotowania na parze i jeszcze paru innych. Im więcej bajerów, tym wyższa cena. Nie daj zwieźć się reklamie i hasłom promocyjnym – nie kieruj się podczas zakupu emocjami, lecz podejdź do niego racjonalnie. Pamiętaj, że żadna mikrofalówka nie upiecze tak dobrego kurczaka czy ciasta, jak tradycyjny piekarnik.

Ile warta jest duża moc?

Wróćmy do rozmiaru kuchenki. Kiedy decydujesz, jak dużą mikrofalówkę postawić w domu, weź pod uwagę fakt, że im większa, tym więcej zużywa prądu. Niewielkie kompaktowe kuchenki pobierają od 600 do 800 W. Te większe mikrofalówki konwekcyjne – już w okolicach 1000 W. Jak wynika z naszych pomiarów, nie zawsze można jednak ufać mocy podanej przez producenta na opakowaniu. Jakie są różnice między mocą rzeczywistą a deklarowaną, zobaczycie w tabeli z wynikami. W przypadku niektórych modeli różnice są naprawdę duże. Cóż, mikrofalówka o niższej mocy przynajmniej będzie zużywała mniej prądu. No właśnie, nie zawsze wybór kuchenki o wyższej mocy jest uzasadniony. Z naszych badań wynika bowiem, że duża liczba watów niekoniecznie musi przekładać się na szybsze przygotowywanie potraw i na lepszy smak dań.

Tania nie znaczy zła

Wśród testowanych mikrofalówek znalazły się nie tylko produkty renomowanych marek. Jest też jedna oferowana pod wspólną marką Carrefour. Czy można zaufać jakości takich kuchenek z hipermarketów? Ich niezaprzeczalnym plusem jest niska cena (model z naszego testu kosztuje 239 zł i jest tym samym najtańszy spośród wszystkich badanych). A co z jakością? Pełne wyniki testu można przeczytać na www.pro-Test.pl.

Wyniki testu na: www.Pro-Test.pl

Więcej na www.pro-test.pl


oceń
3
11
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~Rozterka [2010-04-01 05:11]

Re test kuchenek mikrofalowych
jotgie napisał : Mam kuchenkę z sondą, którą wbija się w potrawę (w środek), ustawia temperaturę wewnątrz potrawy np. dla mięsa 75 stopni i wtedy jest 100% gwarancja, że mięso jest przepieczone a po osiągnięciu zadanej temperatury kuchnia się automatycznie wyłącza. Myślę, żę fachowe, gotowe programy w kuchenkach mikrofalowych są tak dobrane, by zapewnić właśnie PRAWIDŁOWE przygotowanie potrawy (przepieczenie, podgrzanie w objętości). Po to właśnie podaje się wagę. Zgadzam się z ta opinią. Jednakże wielu z nas ma mniej nowoczesną kuchenke bez owej sondy . Dobrane parametry bazuja wtedy raczej na pewnych uśrednionych parametrach, wtedy ręczne ustawienie może byc trafniejsze. Tym bardzij ,że nawet ten sam produkt może sie nieco od siebie róznić np. mięso może byc z młodszej lub starszej sztuki, mieć inną zawartośc tłuszczu itp.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Jotgie [2010-01-05 14:55]

Jakie badania?!
CYT: "Z badań wynika, że potrawy wychodzą smaczniejsze, gdy wszystko ustawiamy ręcznie i doglądamy potrawy, sami decydując, kiedy jest już gotowa." Niestety, ale nie zgadzam się z tym stwierdzeniem! Mam kuchenkę z sondą, którą wbija się w potrawę (w środek), ustawia temperaturę wewnątrz potrawy np. dla mięsa 75 stopni i wtedy jest 100% gwarancja, że mięso jest przepieczone a po osiągnięciu zadanej temperatury kuchnia się automatycznie wyłącza. Myślę, żę fachowe, gotowe programy w kuchenkach mikrofalowych są tak dobrane, by zapewnić właśnie PRAWIDŁOWE przygotowanie potrawy (przepieczenie, podgrzanie w objętości). Po to właśnie podaje się wagę. Założe się, że minimum 50% przebadanych osób nie ma pojęcia, jak stosować automatykę w kuchni i dlatego odpowiedziała jak odpowiedziała, czyli negatywnie.

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31