Czwarty Wymiar

Płacząca ikona

  A A A

fot. eastnews/se

Do cerkwi w Terespolu nad Bugiem zjeżdżają setki pielgrzymów z całego kraju. Wszyscy chcą pokłonić się cudownej ikonie Matki Boskiej, na której pojawiły się wonne łzy. Wierni podczas mszy są namaszczani tajemniczą substancją.

Mówią o jej niezwykłym działaniu: chorzy wracają do zdrowia, a zmęczeni nabierają siły i chęci do życia.

Historia ikony, z której wypływa zagadkowa ciecz, jest dość niezwykła. Rok temu szesnastoletni uczeń trzeciej klasy gimnazjum z Terespola Łukasz Popławski, poprosił proboszcza miejscowej cerkwi ks. Jarosława Łosia o reprodukcję ikony Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby. Zależało mu na tej właśnie, bo dużo o niej czytał. To kopia słynącej z cudownych uzdrowień ikony Skoroposłusznicy pochodzącej z X wieku i znajdującej się w Monasterze Dochiarskim na Świętej Górze Atos w Grecji. Ksiądz podczas wizyty w Łucku na Wołyniu kupił chłopcu tani obrazek wykonany techniką oleodruku na cienkiej sklejce.

Łukasz jest bardzo religijny. Czynnie uczestniczy w życiu miejscowej parafii, próbuje pisać ikony i ma w swoim pokoju kącik modlitewny. 28 września 2010 roku podczas porannej modlitwy zobaczył na obrazku strużki dziwnej cieczy. Krople wonnej, oleistej substancji płynęły z oczu Madonny i z jednej z trzech gwiazd (na czole i na ramionach Matki Bożej znajdują się trzy złote gwiazdy symbolizujące Trójcę Świętą).

Zbierał łzy do słoika

Początkowo rodzina gimnazjalisty próbowała tłumaczyć zjawisko tym, że to żywica wydziela się z drewna na skutek zmiany temperatury, gdyż w domu zaczęto palić w piecu. Ale olej nie spływał z całej ikony, tylko z oczu i gwiazdy Bogarodzicy. Poza tym – przypomnijmy – obraz nie jest namalowany na czystym drewnie, lecz na papierze naklejonym na cienką sklejkę! Jeden z członków rodziny chłopca postanowił sprawdzić, co się stanie, kiedy ikonę się wytrze. Okazało się, że kolejne łzy zaczęły spływać jeszcze intensywniej, co było dowodem na to, że nie są to przypadkowe krople. Łukasz powiadomił o wszystkim proboszcza.

Ks. Jarosław Łoś natychmiast się zorientował, że ma do czynienia z cudownym zjawiskiem, nazywanym przez prawosławnych „toczeniem wonnej mirry”. O zdarzeniu powiadomił proboszczów sąsiednich parafii oraz arcybiskupa Abla, ordynariusza diecezji lubelsko–chełmskiej. Chłopcu polecił się modlić.

Łukasz zaczął zbierać pachnący olej do słoika. Wkrótce słoiczek prawie się zapełnił i ważył więcej niż sama ikona.

Wonny olej uzdrawia

Informacja o fenomenie szybko się rozniosła. Dom Popławskich stał się celem pielgrzymek. Przed ikoną modlono się indywidualnie i wspólnie z kapłanami. Cud stawał się coraz głośniejszy, przyciągał tłumy, dlatego rodzina chłopca zadecydowała, że najlepszym miejscem dla ikony będzie cerkiew. W przeddzień święta patrona terespolskiej parafii, św. apostoła Ewangelisty Jana Teologa, przeniesiono ją do świątyni.

10 października przybył do Terespola ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel. Przewodniczył uroczystej liturgii. W homilii mówił, że cudowne objawienie łaski Bożej poprzez ikonę Bogurodzicy Szybko Spełniającej Prośby jest szczególnym błogosławieństwem dla tej doświadczonej w minionym stuleciu ziemi południowego Podlasia.

Obecnie w każdą niedzielę przed cerkwią zbierają się tłumy wiernych i są to nie tylko prawosławni, ale i katolicy. Niektórzy jadą na wózkach inwalidzkich lub idą o kulach. Chcą pokłonić się cudownej ikonie, zapalić świeczkę, pomodlić się, zanieść przedjej oblicze swoje prośby. Wiele małżeństw przychodzi z dziećmi. Są przekonani, że mają do czynienia z prawdziwym cudem. Ludzie, którzy znaleźli się blisko płaczącej ikony, mówią o niezwykłym zapachu róż, jaki roztacza się wokół niej. Podczas mszy kapłani zbierają święte mirro i namaszczają nim czoła wiernych. Coraz więcej ludzi mówi o nadzwyczajnych doznaniach po naznaczeniu tajemniczą cieczą.

Są także doniesienia o uzdrowieniach – wielu chorym po kontakcie z ikoną w cudowny sposób wraca zdrowie. Emerytowany nauczyciel muzyki i języka rosyjskiego z Terespola Ryszard F. cierpiał na drętwienie nóg, bóle biodra i kręgosłupa oraz na zapalenie żył. Chociaż jest katolikiem, 10 października wybrał się na nabożeństwo do cerkwi, gdyż miał dziwne przekonanie, że Matka Boska mu pomoże. Kiedy ksiądz zrobił na jego czole znak krzyża cudownym olejem, Ryszrd F. poczuł nagłe uderzenie gorąca, które następnie rozpłynęło się po całym ciele. Ból z chorych kończyn i biodra zaczął ustępować. Od tamtej pory mężczyzna nie przyjmuje leków i twierdzi, że nic mu już nie dolega.

To sprawa prywatna

Na początku listopada 2010 roku nadzwyczajnym objawieniem zajął się Synod Cerkwi Prawosławnej w Warszawie. Duchowni prawosławni nie chcą czynić z wydarzenia sensacji, unikają słowa „cud”. W Kościele prawosławnym nie ma weryfikowania i oceniania zjawisk nadprzyrodzonych, tak jak ma to miejsce w Kościele katolickim. Prawosławie podchodzi do takich zdarzeń z ogromnym szacunkiem. Duchowni traktują cudowny znak jako łaskę i dar Boży, ale uważają, że odczucia z tym związane są w gestii prywatności każdego człowieka.

Podobne podejście do całej sprawy ma ks. Jarosław Łoś. Nie pozwala na robienie zdjęć w cerkwi i na filmowanie ikony. Uważa, że nie można w sferze sacrum szukać sensacji.

Święto ikony Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby obchodzone jest 9–22 listopada.

Wydanie internetowe: www.4wymiar.pl


1 2 3 z 3 następnanastępna
oceń
39
11
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~klaudiaa [2010-12-27 23:39]

ja tam bylam i to widzialam, widzialam jak ikona placze i widzialam jak starsza kobieta odchodzac od ikony odstawila swoja laske na bok i poszla o wlasnych silach do wyjscia. i prosze Cię, nie mow, ze to kolejny sposob na kase, nikt nikomu nie kaze tam za nic placic, ludzie sami ida. a tak przy okazji.. w Cerkwi Prawosławnej nie ma 'klechów'(ten termin oznacza ksiedza katolickiego) ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
aToDobre [2011-01-04 13:18]

ojaaa...cie... jaaaa!!!! ... ;) wierzyć w coś trzeba... ja wierze w siebie... co do ikony to kwestia przypadku... gdy drzewo schnie... waga żywicy z niego wypływającej jest większa niż jego samego ususzonego... proste jak @#$%... kartka papieru nie jest jakaś przeszkodą dla żywicy... lekka wilgoć i po sprawie... miejsca z których wypływa to już przypadek;p;p;p

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ciocia_devocia [2010-12-27 08:40]

Dlaczego takie zjawiska nie dzieją się nigdy
w Londynie, Nowym Jorku, Krakowie, Łodzi, Szczecinie tylko w jakichś małych miejscowościach i wioskach?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~wstawaj.bolog.pl [2010-12-27 00:47]

a w klatce
A jak się zachowamy w klatce na wstawaj.bloog.pl kontrowersyjne A jak się zachowamy w klatce na wstawaj.bloog.pl

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~szary człowiek [2010-12-26 22:45]

Nie wierzysz , to twoja sprawa.
Wy wszyscy co kpicie , drwicie , opluwacie i wyśmiewacie się , pokazujecie swoją głupotę i małość.Te wasze idiotyczne wpisy to FOTOGRAFIE waszych wnętrz. Jest takie powiedzenie " poznaj głupiego po śmiechu jego" pasuje dokładnie do was POZNAJ GŁUPIEGO PO WPISIE JEGO !!!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~polak [2010-12-26 22:11]

przestańcie wypisywać te bzdury, nie ma UFO
nie ma płaczących obrazów,wszystko jest naukowo wytłumaczalne,Chrystusa ogłoszona,*ogłoszona* bogiem na 8 soborze !! więc przestańcie kłamać że coś jest!!!

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Marta 26 [2010-12-26 22:58]

zastanowcie sie, potem piszcie..
Jest mi naprawde smutno jak czytam niektore komentarze pod artykulem.. Prosze nie obrazac ludzi wierzacych. Troche wiecej wiary ludzie i pokory. Wiara czyni cuda, tyle w temacie.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~AW [2010-12-28 09:23]

Ględzenie od rzeczy.
Cudem byłoby dla mnie, jakby ona zaczęła się śmiać. Płacz jest zbyt oklepany.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ja [2010-12-28 02:36]

Na świecie jest znanych wiele przypadków tzw.płaczących ikon
Kto ma oczy zakryte,ten i tak nic nie zobaczy... Otwarte serce, wiara to dar Boga. Można się na niego otworzyć i przyjąć go, bo Bóg przemawia do każdego, a można go też odrzucić. Do przemyślenia...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~t [2010-12-27 23:46]
Ocena: 0 [0]
~1960 odyseusz [2010-12-27 12:42]

znowu wymysł kleru
to już matka boska zstąpiła na ziemie aby płakać nad swym ludem a gdzie zezwolenie od szeryfa z rzymu

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~katolik [2010-12-26 22:24]

Płacząca ikona
Wolę nie myśleć, co by się stało z wieloma ludźmi, gdyby nie Matka Boska, Matka Zbawiciela i najlepsza Matka ludzi, nasza obrończyni i orędowniczka u Boga w niebie. Oby Jej łzy skruszyły zatwardziałe serca i nawróciły niby wierzących i niedowiarków do Boga.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Cadyk [2010-12-27 12:34]

Wielkie miasta
Bo tam panuje MOLOCH! Który pożera dzieci

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~-szu- [2010-12-26 22:27]

Czytając opinie pod artykułem nie dziwie się że płacze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~jo emerytka [2010-12-27 09:31]

jak ktoś chce wierzyć niech wierzy,
ale gdyby rzeczywiście były cuda to tyle ludzi by nie umierało na raka i inne choroby cywilizacyjne.Ale dla klechów to nowy sposób na zdzieranie kasy.Też jestem wierząca i staciłam bliskich właśnie przez nowotwory i żadne cuda nie zadziałały

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~marynika [2010-12-27 11:15]

Acha,jeśli moje zdanie na temat tego samego jest różne to zaraz obrazam innych,a to co piszą inni mam bez gadania "połknąć' jak gęś kluski.Super.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kawusia [2010-12-27 11:13]

JEŚLI ODROŚNIE AMPUTOWANA KOŃCZYNA, to uznam to za cud
WSZYSTKO INNE TO WEWNĘTRZNY 'LEKARZ;, KTÓREGO KAŻDY CzŁOWIEK ma w sobie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Zofia [2010-12-27 10:51]

dlaczego takim tonem komentujesz
uważasz się za wierzącego, a nic skromności w tobie, ktoś ma inne zdanie od twojego to go przekonaj, a nie wyzywaj od glupcow.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Obiektywnie [2010-12-26 16:35]

Łamane jest 10 przykazań! Dlatego!
Ludzie w swojej pysze myślą, że powstali sami z siebie. Że to "prawo ewolucji" ich ukształtowało... Niech będzie, niemniej Żydzi już 5000 lat temu wiedzieli, że wszechświat powstał z jednego punktu zwanego Ein Sof, co wydedukowali nasi "wielcy fizycy" w zeszłym stuleciu. Wiedzcie iż łamanie nie kradnij sprowadza głód na świat, łamanie przykazania nie modruj - wojny, łamanie przykazania nie cudzołóż gniew i mord. Pożądanie rzeczy bliźniego, co praktykują (głównie europejscy socjaliści) i ograbianie pod przymusem ubezpieczeń społeczeństw w podatkach sprowadza ubóstwo! Jakże więc nie płakac nad umierającą cywilizacją z ujemnym współczynnikiem rodności i ujemnym przyrostem gospodarczym ?

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~naukowiec [2010-12-27 09:43]

perpetummobile
w ten sposob powstalo perpetum. plyn wazyl wiecej niz sama ikona!!!

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Lipiec 2015
pn wt śr cz pt sb nd
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2