Czwarty Wymiar

Płacząca ikona

  A A A
Dlaczego Matka Boska płacze?

Wierni uważają, że to na pewno jakiś znak. Dla chrześcijan wizerunki wylewające łzy lub krew są znakiem Bożych przesłań skierowanych do ludzkości i do wierzących. Ludzie widzą w tym zapowiedź tego, co ma wydarzyć się w przyszłości. Krąży legenda, że gdy Matka Boża płacze, stanie się coś złego. Tak ponoć było przed drugą wojną światową. Najczęściej zjawisko to ma miejsce w ważnych momentach dziejowych danego kraju czy też konkretnej grupy ludzi. Maryja daje znak i czyni cuda, aby ludzie uwierzyli i zmienili swoje życie. Ostatnie podobne zjawisko w Kościele prawosławnym we wschodniej Polsce zaistniało w 1937 r. we wsi Prehoryłe pod Hrubieszowem.

Płaczące ikony prawosławia

W Kościele prawosławnym ikonom przypisuje się znacznie większe znaczenie niż świętym obrazom w Kościele katolickim. W Cerkwi ikonę uważa się za „widzialną ewangelię”. Jest ona słowem zapisanym za pomocą kształtów i barw, tak jak Biblia jest słowem zapisanym za pomocą liter. Poprzez nią obcuje się bezpośrednio z Bogiem. Ikon się nie maluje, ikony się pisze. Mogą to robić wyłącznie osoby dojrzałe duchowo. Praca nad obrazem jest rodzajem modlitwy, śpiewem pochwalnym dla Boga. Za pośrednictwem piszącego Bóg przekazuje wiele znaków. Jeśli twórca nie modli się przed pisaniem, ikona jest martwa.

H 16 lipca 2006 r. w cerkwi Narodzenia Chrystusa w Antwerpii w Belgii z ikony św. Mikołaja Cudotwórcy zaczął wypływać olej. Z prawego oka świętego płynęły wonne łzy. Wielu ludzi po modlitwie przed ikoną świętego doznało uzdrowienia.

H W 1982 r. w niewyjaśniony sposób zaczęła wydzielać olej przywieziona do Montrealu Iwerska Ikona Matki Bożej. Jej autorem był mnich Chryzostom z Góry Athos. Ikona płakała codziennie przez 16 lat. Badali ją naukowcy z Miami, ale nie potrafili wyjaśnić tego zjawiska.

H 12 lutego 2010 r. krople oleju pojawiły się na pochodzącej z Grecji ikonie w podparyskim Garges-les-Gonesse. Otrzymała ją żona właściciela domu przed czterema laty w prezencie urodzinowym od libańskiego księdza.

H Podobne zjawisko miało miejsce w 1960 r. w Nowym Jorku i w 1986 r. w Chicago. Często też zdarza się, że łzy kapią z kilku ikon naraz. Tak było w cerkwi w Homlu na Białorusi, gdzie na czterech ikonach Matki Boskiej pojawiły się wonne krople.

„Łzy Maryi należą do porządku znaków. Świadczą one o obecności Matki w Kościele i świecie. Matka płacze wówczas, kiedy dzieciom zagraża jakiekolwiek zło, duchowe czy też fizyczne” – mówił w 1994 r. Jan Paweł II podczas konsekracji nowego sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Syrakuzach. Jacek Słomiński

Legenda o ikonie z Monastyru Dochiarskiego z góry Atos W 1664 roku ikona Skoroposłusznicy znajdowała się w monasterskiej jadalni. Wieczorem mnich Nil, przechodząc koło niej z zapalonym łuczywem, usłyszał głos, który nakazywał, by nie chodził w jej pobliżu z łuczywem i nie kopcił. Mnich nie zwracał jednak uwagi na te słowa. Wkrótce za swoje nieposłuszeństwo został ukarany ślepotą. Nad ranem bracia znaleźli go leżącego na ziemi. Nil opowiedział im co się stało. Pobożni mnisi padli przed ikoną na kolana i długo się modlili. Potem powiesili przed nią lampkę oliwną, przykazując nowemu mnichowi – kucharzowi, aby każdego wieczoru ją zapalał. Ukarany ślepotą Nil nie odchodził od ikony. Prosił Matkę Bożą o przebaczenie i uzdrowienie. Robił tak przez wiele dni i nocy. Po jakimś czasie Miłosierna Bogurodzica usłyszała jego modlitwy, wybaczyła mu jego grzechy i przywróciła wzrok, przekazując wiadomość – od tej pory ikonę tę będziecie nazywać Szybko Spełniającą Prośby, ponieważ przybywającym do mnie będę okazywać miłość i spełniać ich prośby.

Wieść o cudownym wydarzeniu szybko rozeszła się po Atosie. Do monastyru zaczęli przybywać mnisi, aby ujrzeć cudowną ikonę i pomodlić się przed nią. W jej obecności miały miejsce liczne cuda: kulawi zaczynali chodzić, ślepi odzyskiwali wzrok, a opętani przez złe moce szybko wracali do zdrowia.

Lucyna Domańska

Maryja płacze łzami, krwią, olejem

W XX wieku odnotowano 200 przypadków obrazów i figur Matki Boskiej płaczących krwią, łzami lub olejem. Fenomen ten objawił się w takich miejscowościach, jak: San-Tai-Dse (Mandżuria, 1900 r.), Bordeaux (Francja, 1907 r.), Tourtres (Francja, 1910 r.). W 1947 r. miało miejsce objawienie Maryi w Montichiari-Fontanelle (Włochy). Potem z kilku jej figurek płynęły obficie łzy. Świadkami tego było wielu uczestników nabożeństwa. W 1972 r. łzy na figurze Matki Bożej Fatimskiej pojawiły się w Montrealu (Kanada), w Nowym Orleanie (USA), w Porziano k. Asyżu, w Ravennie (Włochy) – łzy były krwawe, badania laboratoryje udowodniły ich prawdziwość. W Damaszku (Syria) w 1977 r. w kościele Matki Bożej płakała obficie jej figura, co zrobiło ogromne wrażenie na tysiącach mahometan. W 1974 r. w Gussago (Włochy) podobne zajście miało miejsce w mieszkaniu księdza. Płakała także figura Matki Bożej Fatimskiej w USA i liczne jej kopie i obrazy Róży Duchownej, np. w 1983 r. w Syrakuzach na Sycylii. W 1983 r. w Akita (Japonia) drewniana figura Matki Bożej Fatimskiej bardzo często płakała i krwawiła. Łzy pokazywały się także na figurze Matki Bożej z Lourdes, w Caltanissetta (Sycylia), a także w 1985 r. w Melleray (Irlandia). Roniła je również Matka Boska z Gwadelupy, uważana za najważniejszy symbol religijny Meksykanów.

Wydanie internetowe: www.4wymiar.pl


oceń
39
11
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~klaudiaa [2010-12-27 23:39]

ja tam bylam i to widzialam, widzialam jak ikona placze i widzialam jak starsza kobieta odchodzac od ikony odstawila swoja laske na bok i poszla o wlasnych silach do wyjscia. i prosze Cię, nie mow, ze to kolejny sposob na kase, nikt nikomu nie kaze tam za nic placic, ludzie sami ida. a tak przy okazji.. w Cerkwi Prawosławnej nie ma 'klechów'(ten termin oznacza ksiedza katolickiego) ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
aToDobre [2011-01-04 13:18]

ojaaa...cie... jaaaa!!!! ... ;) wierzyć w coś trzeba... ja wierze w siebie... co do ikony to kwestia przypadku... gdy drzewo schnie... waga żywicy z niego wypływającej jest większa niż jego samego ususzonego... proste jak @#$%... kartka papieru nie jest jakaś przeszkodą dla żywicy... lekka wilgoć i po sprawie... miejsca z których wypływa to już przypadek;p;p;p

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ciocia_devocia [2010-12-27 08:40]

Dlaczego takie zjawiska nie dzieją się nigdy
w Londynie, Nowym Jorku, Krakowie, Łodzi, Szczecinie tylko w jakichś małych miejscowościach i wioskach?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~wstawaj.bolog.pl [2010-12-27 00:47]

a w klatce
A jak się zachowamy w klatce na wstawaj.bloog.pl kontrowersyjne A jak się zachowamy w klatce na wstawaj.bloog.pl

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~szary człowiek [2010-12-26 22:45]

Nie wierzysz , to twoja sprawa.
Wy wszyscy co kpicie , drwicie , opluwacie i wyśmiewacie się , pokazujecie swoją głupotę i małość.Te wasze idiotyczne wpisy to FOTOGRAFIE waszych wnętrz. Jest takie powiedzenie " poznaj głupiego po śmiechu jego" pasuje dokładnie do was POZNAJ GŁUPIEGO PO WPISIE JEGO !!!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~polak [2010-12-26 22:11]

przestańcie wypisywać te bzdury, nie ma UFO
nie ma płaczących obrazów,wszystko jest naukowo wytłumaczalne,Chrystusa ogłoszona,*ogłoszona* bogiem na 8 soborze !! więc przestańcie kłamać że coś jest!!!

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Marta 26 [2010-12-26 22:58]

zastanowcie sie, potem piszcie..
Jest mi naprawde smutno jak czytam niektore komentarze pod artykulem.. Prosze nie obrazac ludzi wierzacych. Troche wiecej wiary ludzie i pokory. Wiara czyni cuda, tyle w temacie.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~AW [2010-12-28 09:23]

Ględzenie od rzeczy.
Cudem byłoby dla mnie, jakby ona zaczęła się śmiać. Płacz jest zbyt oklepany.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ja [2010-12-28 02:36]

Na świecie jest znanych wiele przypadków tzw.płaczących ikon
Kto ma oczy zakryte,ten i tak nic nie zobaczy... Otwarte serce, wiara to dar Boga. Można się na niego otworzyć i przyjąć go, bo Bóg przemawia do każdego, a można go też odrzucić. Do przemyślenia...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~t [2010-12-27 23:46]
Ocena: 0 [0]
~1960 odyseusz [2010-12-27 12:42]

znowu wymysł kleru
to już matka boska zstąpiła na ziemie aby płakać nad swym ludem a gdzie zezwolenie od szeryfa z rzymu

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~katolik [2010-12-26 22:24]

Płacząca ikona
Wolę nie myśleć, co by się stało z wieloma ludźmi, gdyby nie Matka Boska, Matka Zbawiciela i najlepsza Matka ludzi, nasza obrończyni i orędowniczka u Boga w niebie. Oby Jej łzy skruszyły zatwardziałe serca i nawróciły niby wierzących i niedowiarków do Boga.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Cadyk [2010-12-27 12:34]

Wielkie miasta
Bo tam panuje MOLOCH! Który pożera dzieci

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~-szu- [2010-12-26 22:27]

Czytając opinie pod artykułem nie dziwie się że płacze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~jo emerytka [2010-12-27 09:31]

jak ktoś chce wierzyć niech wierzy,
ale gdyby rzeczywiście były cuda to tyle ludzi by nie umierało na raka i inne choroby cywilizacyjne.Ale dla klechów to nowy sposób na zdzieranie kasy.Też jestem wierząca i staciłam bliskich właśnie przez nowotwory i żadne cuda nie zadziałały

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~marynika [2010-12-27 11:15]

Acha,jeśli moje zdanie na temat tego samego jest różne to zaraz obrazam innych,a to co piszą inni mam bez gadania "połknąć' jak gęś kluski.Super.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kawusia [2010-12-27 11:13]

JEŚLI ODROŚNIE AMPUTOWANA KOŃCZYNA, to uznam to za cud
WSZYSTKO INNE TO WEWNĘTRZNY 'LEKARZ;, KTÓREGO KAŻDY CzŁOWIEK ma w sobie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Zofia [2010-12-27 10:51]

dlaczego takim tonem komentujesz
uważasz się za wierzącego, a nic skromności w tobie, ktoś ma inne zdanie od twojego to go przekonaj, a nie wyzywaj od glupcow.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Obiektywnie [2010-12-26 16:35]

Łamane jest 10 przykazań! Dlatego!
Ludzie w swojej pysze myślą, że powstali sami z siebie. Że to "prawo ewolucji" ich ukształtowało... Niech będzie, niemniej Żydzi już 5000 lat temu wiedzieli, że wszechświat powstał z jednego punktu zwanego Ein Sof, co wydedukowali nasi "wielcy fizycy" w zeszłym stuleciu. Wiedzcie iż łamanie nie kradnij sprowadza głód na świat, łamanie przykazania nie modruj - wojny, łamanie przykazania nie cudzołóż gniew i mord. Pożądanie rzeczy bliźniego, co praktykują (głównie europejscy socjaliści) i ograbianie pod przymusem ubezpieczeń społeczeństw w podatkach sprowadza ubóstwo! Jakże więc nie płakac nad umierającą cywilizacją z ujemnym współczynnikiem rodności i ujemnym przyrostem gospodarczym ?

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~naukowiec [2010-12-27 09:43]

perpetummobile
w ten sposob powstalo perpetum. plyn wazyl wiecej niz sama ikona!!!

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31