Fakt

Kredyt we frankach jest nielegalny?

  A A A
_

fot. WP.PL / Marcin Gadomski

Ta przełomowa sprawa dla 700 tysięcy zadłużonych Polaków. Sąd w Krakowie zdecyduje, czy unieważnić kredyt we frankach szwajcarskich.

Wziął równowartość 600 tysięcy złotych na zakup kancelarii. Zdążył oddać 260 tysięcy. Kiedy okazało się, że nie ma na spłatę rat, bank zażądał od niego – uwaga! – miliona złotych. I jeszcze 10 tysięcy odsetek! Tak w wielkim skrócie wygląda historia Tomasza Sadlika, tłumacza i pisarza z Krakowa, który zadłużył się we frankach szwajcarskich. Teraz, by spłacić dług, musiałby sprzedać wszystko: biuro, mieszkanie. Ale pan Tomasz nie zamierza się poddać. Domaga się przed sądem unieważnienia umowy kredytowej.

Pan Tomasz twierdzi, że do kredytu we frankach namówił go do bankowy doradca. – Owszem, podpisałem klauzulę, że zdaję sobie sprawę z ryzyka kursowego. Ale gdyby tam czarno na białym było napisane, że w razie niespłacenia go, mój dług z 600 tys. zł urośnie do miliona złotych, w życiu takiego kredytu bym nie brał – mówi dziś pan Tomasz.

Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy Tomasz Sadlik postanowił wziąć pieniądze z Raiffeisen Bank Polska na zakup i remont biura tłumaczeń. Pożyczył 290 tysięcy franków, czyli ok. 600 tys. zł. To były czasy! Wtedy za szwajcarską walutę trzeba było płacić niewiele ponad 2 złote. Dlaczego wybrał franki? – Doradca powiedział, że to będzie dla mnie bardziej opłacalne, bo będę płacił niższą ratę. – opowiada.

Puszczą go w skarpetkach?

Kredyt wziął na 32 lata. Rata na początku wynosiła ok. 3 tysięcy złotych. Dużo? Sporo. Ale po kilku latach, kiedy frank zdrożał, rata wzrosła do 5,5 tys. zł, a wraz z nią wzrósł dług – aż do 900 tys. zł. Panu Tomaszowi coraz trudniej było spłacać kredyt, zwłaszcza że także jego firma – współpracująca z hiszpańskimi przedsiębiorstwami – radziła sobie coraz gorzej. Pan Tomasz musiał zwolnić część pracowników.

A gdy już przestał radzić sobie ze spłatą rat, poszedł do banku. Chciał wydłużyć okres kredytowania. Ale bank zamiast tego wpisał jego dane na listę dłużników Biura Informacji Kredytowej. Niedługo potem komornik zajął pensję jego żony. Teraz dług urósł już do miliona złotych! By go spłacić, pan Tomasz musiałby sprzedać nie tylko biuro, na które wziął kredyt, ale także swoje mieszkanie. Choć przecież ono nie było obciążone długiem! – Bank chce mnie puścić w skarpetkach – mówi.

To będzie przełom

Co na to bank? Twierdzi tylko, że wszyscy klienci, którzy korzystali z kredytów walutowych, byli informowani o ryzyku walutowym. – Ostateczną decyzję o wyborze rodzaju kredytu i jego waluty zawsze podejmował klient. Każdy przypadek opóźnień czy braku możliwości spłaty kredytu przez klienta jest szczegółowo analizowany przez bank pod kątem znalezienia optymalnego rozwiązania dla obu stron – mówi PAP rzecznik Raiffeisen Bank Polska Marcin Jedliński.

Pan Tomasz, gdy tylko dowiedział się, że w innych krajach sądy unieważniają poszkodowanym umowy kredytowe, postanowił szukać sprawiedliwości przed sądem. Jak twierdzi, został wprowadzony przez pracowników banku w błąd. Sprawa może być przełomowa dla 700 tysięcy Polaków, którzy także mają kredyty we frankach. Jeśli sąd przyzna panu Tomaszowi rację, może się okazać, że umowy we frankach będą masowo unieważniane i przeliczane na złotówki. Tak jak to się już zdarzyło we Francji czy Chorwacji. Wątpliwości nie miał też hiszpański sąd: uznał, że kredyt w obcej walucie to po prostu lichwiarstwo i spekulacja.

W tych krajach sądy już zdecydowały:

Francja

Sąd Najwyższy unieważnił umowę kredytową w obcej walucie, bo była zbyt ryzykowna i uderzała w interesy kredytobiorcy.

Belgia

Kilka lat temu anulowano tu umowę pewnego kredytobiorcy, gdy sąd uznał, że umowa kredytowa była zbyt dla niego ryzykowna.

Chorwacja

Sąd nakazał ośmiu bankom przeliczenie kredytów zaciągniętych we frankach na miejscowe kuny. I to po kursie, który obowiązywał w dniu zaciągania przez klientów kredytu.

Hiszpania

Sąd nazwał kredyt walutowy "instrumentem o charakterze spekulacyjnym", a umowy kredytowe rozwiązał. Klient ma oddać wyłącznie pierwotną kwotę kredytu.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Emerytury niższe o jedną trzecią! Sprawdź, ile dostaniesz
oceń
128
23
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~asdasd [2015-06-21 15:01]

Za to polscy banksterzy mają się dobrze. Taki po....ny kraj.

odpowiedz

Ocena: +9 [9]
~nanity [2013-09-29 13:43]

Zlikwidować ZUS i OFE i stworzyć Państwowy Bank Emerytalny. Sprzedać wszystkie pałaca ZUSowskie i mamy kapitał do zainwestowania. Unieważnić prawo bankowe, które jest sprzeczne z naszą konstytucją Art. 227. Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza. Dzisiaj banki komercyjne mają prawo do kreacji pieniądza bezgotówkowego, pożyczając pieniądze na podstawie rezerwy cząstkowej. To powoduje podaż pieniądza a w następstwie inflację. 96 % banków działa pod banderą obcych państw, a jednoznacze określenie prawdziwych właścicieli doprawdza do przysłowiowego donikąd. Branża bankowa to najbardziej dochowy sektor w Polsce, a zyski są odprowadzane w całości za granicę, jednakże szeregowy pracownik banku zarabia nie wiele więcej niż pracownik tankujący samochody na Orlenie. Banki powinny zostać znacjonalizowane, przez co nasze pieniądze nie będą wypływać zagranicę, a widmo utraty pieniędzy przez (dzisiaj dość prawdopodobne) bankructwo banku zostanie oddalone. Banki państowe będą pożyczać pieniądze na niewielki procent na kredyty inwestycyjne i hipoteczne 75% zysków, które wypracują banki zostaną przelane do Państwego Banku Emerytalnego zapewniając płyność i bezpieczeństwo wypłaty emerytur i rent. pozostałe 15% zostaną przeznaczone do skarbu państwa a reszta dla banku. Wiek Emerytalne będzie wynosił 65 lat dla objga płci z tym, że w przypadku kobiet z każdym dzieckiem do piątego będzie wiek emerytalne będzie obniżony o rok, także kobieta posiające 3 dzieci przejdzie na emeryture mając 62 lata a 5 i więcej 60 lat. Emerytury będą wypłacane w wysokości minimum socjalnego (urealniony oczywiście), jednakże z każdym dzieckiem dla mężczyzny i kobiety wyskość emerytury będzie pomnażana o 7-8% (do dyskusji). Chcąc uzyskać większą emeryture obywatele będą musieli oszczędzać na własny rachunek np odkładając pieniądze i inwestować je w dzieci. To z szeregiem innych rozwiązań zachęci Polaków do prokreacji i zapewni nam przetrwalność Narodu. Biurokracja zostanie ograniczona do niezbędnego minimum. System podatkowy zostanie uszczelniony, tak, że podatki płacić będą także największe "rekiny finansowe", czego dzisiaj nie robią. Deficyt budżetowy będzie finansowany z NBP, tylko na cele inwestycyjne by nie wywołać inflacji. Dodrukowany pieniądz, który znajdzie odzwierciedlenie w gospodarce inflacji nie wywoła. Koszt obługi długu publicznego będzie wynosił kilkanaście-kilkadziesiąt milionów złotych a nie jak dzisiaj 43,5 MILIARDÓW!!! Przedstawiłem kilka rozwiązań mające na celu poprawe funkcjonowania naszego państwa, polepszenie sytuacji matrymonialnej naszych obywateli oraz uporządkowania finansów publicznych, wszystkiego napisać nie mogę bo niestarczyło by mi miejsca, a zwłaszcza czasu. Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +8 [20]
~lolalitka [2013-09-29 12:14]

problem wiekszosci Polakow jest taki, ze nie znaja podstawowych dzialan matematycznych i potem sie bronia, jak pan kretyn powyzej..gdybym mial napisane dokladnie, ze bede musial splacac 2 razy tyle, to bym sie zastanowil..trzeba bylo usiasc z kalkulatorem i sobie policzyc. w ogole, co za kretyni biora kredyt w obcej walucie, kiedy ona nisko stoi..?! teraz tylko pytanie, czy jesli bylaby odwrotna sytuacja, tzn bank by stracil na takiej transakcji, bo sprzewal, kiedy waluta wysoko stala, to tez moze sie do sadu zwrocic o uniewaznienie?! choc mysle, ze takiej sytuacji by raczej nie bylo, bo banki nie maja takich malych rozumkow jak wieeeeelu polakow...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +7 [9]
~AutoA [2013-10-04 15:04]

Czytam te komentarze i az sie czlowiekowi wstyd robi po prostu za to, ze jestem tez Polakiem. Taka zawisc i pieniactwo (wyszydzanie sie z ludzkiej krzywdy itp), nie ma chyba miejsca w innych kulturach, choc moze sie myle. Autostrad w Polsce tez nie ma, firmy plajtuja, a jak to jakis komentaz okreslil przeciez "gały wiedziały co braly". Ciekawe jak to odbywalo sie w Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Belgii gdzie ludzie brali w roznych walutach pozyczki...? Moze tam bylo wiecej zrozumienia? Ale te narody sa troche na wyzszym etapie ewolucji spolecznej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~CHF [2013-10-11 19:10]

Bank na kredytach walutowych nie jest w stanie nigdy stracić. Jest w stanie tylko dodatkowo zarobić. Przed spadkiem kursu złotówki bank chroni kontrakt terminowy zawarty na rynku międzybankowym. Wzrost złotówki do franka to już czysty zysk dla banku. Teoretycznie frankobiorca też mógłby zawrzeć taki kontrakt na giełdzie, choć pewnie by się to źle dla niego skończyło. Oczywiście zwykły frankobiorca nie ma pojęcia o tym, zresztą nikt takich mechanizmów dla "ludu" nie proponuje. Tak oto banki wydy..... Ludzi.

odpowiedz

Ocena: +7 [15]
sebarad [2013-09-29 11:56]

tak tylko jak sie brało kredyt w frakach to doradcy zachęcali i fakt dylo go łatwiej dostać niz zl ale wtedy nikt sobie niezdawał sprawy ze tak pójdzie do góry ale jedno pytanie dlaczego niedawały banki kredytu w $$$$$$$$$$larach w tamtych czasach 5.5zl a teraz3.20 oto jest pytanie

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +7 [9]
~40m2 [2013-09-30 01:20]

przykład - bierzesz kredyt we franku na poziomie 100 tyś zł ( w przeliczeniu) przy kursie franka 2 zł, rata była na wysokości około 1000 zł rok później frank drożeje, i rata nagle robi się 2 tyś zł - nie masz możliwości spłaty więc bank proponuje Ci na okres np 2 lat utrzymanie kredytu po podpisaniu aneksu dzieki któremu spłacasz miesięcznie dalej 1000 zł po 2 latach dowiadujesz się że masz do spłaty 200 tyś zł i rata wynosi już nie 2000 zł a 2500 oczywiście bank znów składa dobroduszną propozycję podpisania kolejnego aneksu z utrzymaniem raty na poziomie 1000 zł tym razem przez 5 lat :) Teraz rozumiecie co jest przedmiotem sprawy którą ktoś kieruje do sądu ??????????? Skończcie już ze swoimi żałosnymi wywodami !!!!!!!!!! Art jest o kimś kto miał większy kredyt i to was boli ale w te sidła wpadły tysiące ludzi którzy chcieli mieć własne mieszkanie i normalnie żyć i wychowywać dzieci a teraz bank zabiera im wszystko - nie tylko mieszkanie ktore chcieli mieć. Pamietacie wielkie reklamy getin banku: " My tak samo pragniemy Twojego mieszkania jak Ty" !!! Kup je sobie a my skutecznie doprowadzimy do tego zeby je przejąć jak już się wykrwawisz do końca...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [7]
~darek [2013-09-29 12:14]

no dobrze, a jeżeli ja spłaciłem kredyt we frankach i straciłem na tym z 50 tyś zł pomimo że normalnie raty płaciłem? (brałem kredyt w 2005 roku 115tyś zł we frankach, spłacałem raty co miesiac bez poślizgu, do roku 2010 miałem do spłacenia 82tyś zł - frank w międzyczasie zdrożał i w momencie spłacania kredytu w 2010 roku musiałem oddać - UWAGA: nie 82 tyś zł tylko 134tyś zł). co byście zrobili? ja się wpisałem na listę (taki gośćiu poszkodowany - prawnikiem jest - dochodzi roszczeń, aby mu zwrócili kasę bo czuje się oszukany - zbierał i chyba dalej zbiera dane ludzi poszkodowanych w ten sam sposób). Ja pamietam, że jak chciałem kupic franki w kantorze po 2,92zł (2010rok) to nie mogłem kredytu spłacić tymi frankami tylko musiałem brać franki z banku gdzie miałem ten kredyt po ich cenie 3,13zł. To było niezłe oszustwo.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +5 [5]
~blkaki2 [2013-10-09 11:37]

Cóż mam kredyt we frankach. Zadłużenie na kwotę 150 tyś zł. pozwoliło mi na wyprowadzkę po 15 latach mieszkania w ciasnocie z rodzicami. Było to jedyne wyjście żeby mieć własne M. Spłacam od 2007 roku bez minuty poślizgu i jedno co mnie naprawdę boli to, to że owszem świadomie czy nie świadomie ryzykowałam ale pazerność banku tez powinna mieć w cywilizowanym kraju swoje granice. Przecież ryzyko powinno być po obu stronach. Proszę przestańcie wylewać żółć i toczyć jałowe dyskusje jeżeli nigdy nie byliście w takiej sytuacji. Ja nie należę do ludzi bogatych a moje M za ten kredyt to nie Wersal.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -3 [5]
~TĘPE DZIAOSTWO [2013-10-09 11:53]

TAK TO JEST JAK DO PATOLOGICZNEGO KRAJU ZAWITAŁA DEMOKRACJA. TĘPY NARÓD ZEŻRE WSZYSTKO, ALE PŁACIĆ NIE MA KOMU. NA CYWILIZOWANYM ZACHODZIE ŻEBY ZAPROPONOWANO KOMUŚ TAKI KREDYT TO NIKT BY GO NIE WZIĄŁ, BO LUDZIE MAJA ŚWIADOMOŚĆ TEGO NA CO ICH STAĆ. W PATOLOGII TAKIEJ JAK POLACY WSZYSCY BIORĄ WSZYSTKO, A POTEM NIECH SIĘ INNI MARTWIĄ. TAK WYGLĄDA NIECYWILIZOWANA SWOŁOCZ EUROPY ZACHODNIEJ.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +8 [10]
switala_11 [2013-10-04 14:21]

nie jestem bankowcem i prawnikiem. wziełam kredyt we frankacvh w 2008r w przeliczeniu 150.000 tys zł. obecnie mam 300.000 tys zł. do spałcenia. Jeszcze poszperam i sprawdze czy naprawdę miałam wtydy zdolności kredytową. Pod namową bankowca zdecydowaliśmy sie na kredyt w obcej walucie.

odpowiedz

Ocena: -2 [6]
~Maria [2013-10-04 08:26]

Jako pierwsi kredyt we frankach brali bankowcy bo wiedzieli, że się opłaca. Też nie mieli świadomości ryzyka?

odpowiedz

Ocena: -2 [4]
~Maria [2013-10-04 08:20]

Kredyty we frankach brali prawnicy, bankowcy, elita rządowa jako pierwsi, bo mieli informację, że to się opłaca! Niech teraz nie udają głupich, że nie mieli świadomości ryzyka walutowego.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~AS [2013-09-30 12:54]

To zależy co sąd weźmie pod uwagę. Jeżeli uzasadni to znacznie mniejszym oprocentowaniem, to facet wygrał. Jeżeli nie, to przegrał.

odpowiedz

Ocena: +1 [11]
~Miliard CHF [2013-09-30 01:00]

"POLACY" !!! - brał niech spłaca - ja za niego nie będę nic spłacał - cwaniaczek wiedział co podpisuje - chciał wille to niech teraz spłaca... itd itp - żałosne są te komentarze. Nie o sam kurs CHF chodzi, banki mają na sumieniu wiele grzechów w zakresie udzielania kredytów w CHF i jeżeli ktoś nie wie gdzie jest problem i na podstawie czego sąd może ewentualnie orzec o przewalutowaniu kredytów wziętych w CHF na zł po kursie z dnia udzielenia kredytu to może lepiej niech nie zabiera tutaj głosu... Niech cieszy się swoim szczęściem i nie obawia o to, że coś za kogoś będzie musiał spłacać !

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~fhgggh [2013-09-29 17:12]

Polacy to zazdrosnicy. Francuzi, Belgowie i Hiszpanie zwrócili pieniadze oszukanym i zaloze sie ze nikt zlego slowa nie powiedział o kredytobiorcy ale w Polsce ludzie od razu lament ze innym sie udalo, to ich zal w d.upie sciska. Ale gdyby to im bank zwracal pieniadze to by cicho siedzieli i sie cieszyli.. Żałosne. ...

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~niezaskoczony [2013-09-29 16:36]

No proszę,proszę ,znowu Raiffeisen.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~kredytobiorca [2013-09-29 16:19]

Ja też idę na wojnę z Raiffeisenem. Zgłaszam sprawę do Reczenika Ochrony Konsumentów w moim mieście (Toruń). Róbcie to samo jeżeli macie kredyt w tym banku. Niedługo posypią się kary, mają takie zagrywki że gościowi się nie dziwię. Jakby co proszę pisać na joey@44@wp.pl

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
alex0752 [2013-09-29 15:36]

POSIADAM Dokumenty potwierdzające jaki nacisk bank wywierał na kliencie aby podpisał umowę we frankach. posiadam umowę podpisaną w Euro w której przekreślona została przez bank waluta Euro i została zmieniona na franki. W przyszłym miesiącu odbędzie się moja sprawa w warszawie również z Raifeisen bankiem.

odpowiedz

Ocena: +51 [129]
~Michal_ [2013-09-29 11:30]

No ale coś tu jest nie tak... Bo skoro ludzie biorąc taki kredyt podpisują, że waluta może zdrożeć to o co chodzi ?? Trzeba się chyba liczyć z takim ryzykiem... Nikt ich nie zmuszał !! Mogli sobie brać w naszych złotych a nie wymyślają a teraz płaczą !!

odpowiedz

pokaż 17 ukrytych odpowiedzi

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Lipiec 2015
pn wt śr cz pt sb nd
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2