Przegląd

Kiedy Polska uwolni się od OFE

  A A A
OFE rujnują 15 mln Polaków i budżet państwa.

W niedawnym exposé premier zapowiedział bezmiar poświęceń, które w najbliższych latach i dziesięcioleciach ma ponieść polskie społeczeństwo, by ratować finanse publiczne. Wiele z tych propozycji zasługuje na poparcie. Uderzające jest jednak to, że całkowicie pominięta została kwestia otwartych funduszy emerytalnych (OFE), stanowiących od 1999 r. II filar systemu emerytalnego. A przecież jeszcze w lutym 2011 r. minister finansów Jacek Rostowski porównał II filar do raka, „który urósł do gigantycznych rozmiarów i niszczy cały system emerytalny, a teraz przerzucił się na finanse publiczne”. Minister postawił też pytanie: „Kiedy autorzy reformy przyznają się do tego, że 38 mld zł rocznie to »znaczny wzrost długu publicznego«” i dodał: „Globalnie jedna trzecia długu publicznego wynika z OFE, czyli 232 mld zł aż do dzisiaj” („Gazeta Wyborcza”, 7 lutego 2011). Warto doprecyzować, że od 1999 r. do końca 2010 r. z powodu OFE powstała faktycznie połowa długu publicznego Polski (według danych GUS w 1999 r. dług wynosił ok. 273 mld zł, a na koniec 2010 r. 748 mld zł, wzrósł więc o 475 mld zł, w tym z powodu OFE o 232 mld zł). Państwo musi bowiem zapewnić środki na wypłatę bieżących emerytur, musi więc zrekompensować ubytek składki emerytalnej, która zamiast na wypłatę tych emerytur, idzie do OFE. Z obliczeń dokonanych w lipcu 2010 r. w Ministerstwie Finansów wynika, że skumulowany koszt utworzenia OFE mógłby osiągnąć w 2060 r. co najmniej 94% PKB. Tak wielkie obciążenie kraju długiem tylko z tego jednego powodu oznaczałoby rzeczywistą katastrofę finansów publicznych dużo wcześniej, a właściwie nawet w nieodległym czasie.

Czas wyrzeczeń

Być może wiele osób uważa, że problem OFE został już rozwiązany, po zredukowaniu na mocy ustawy z 25 marca 2011 r. o dwie trzecie składki emerytalnej przekazywanej przez ZUS do OFE. Gdyby nie ta redukcja, w 2011 r. dług publiczny kraju wzrósłby o kolejne 40 mld zł (24 mld zł – transfer składki, plus ponad 15 mld zł rocznych odsetek od długu powstałego z powodu OFE), a w następnych latach jeszcze bardziej. W tym roku udało się uratować ok. 13 mld zł, a w 2012 r. dzięki tej zmianie zaoszczędzimy 18 mld zł, co zmniejszy potrzeby pożyczkowe kraju. Trzeba jednak podkreślić, że istnienie OFE nawet w okrojonej postaci oznacza potrzebę zdobycia co najmniej 24 mld zł w 2012 r. i coraz większej kwoty w kolejnych latach, by sfinansować transfer składki emerytalnej przez ZUS do OFE oraz pokryć odsetki od lawinowo narastającego długu.

Zważywszy na dojście przez Polskę do ustawowego limitu długu publicznego do PKB (55%) i zagrożenie osiągnięcia w nieodległym czasie limitu konstytucyjnego (60% PKB), dalsze utrzymywanie OFE poprzez zaciąganie przez państwo pożyczek nie będzie już możliwe. Przed obywatelami ze wszystkich grup społecznych rysuje się zatem ogrom wyrzeczeń w postaci wyższych podatków i redukcji świadczeń społecznych, by sfinansować ten gigantyczny ciężar dla kraju, jakim są OFE. Warto więc, by jak najwięcej osób poznało, na czym naprawdę polegają OFE i czy faktycznie zapewnią taką emeryturę, jaką nieustannie reklamują ich twórcy oraz inni lobbyści opłacani przez prywatne instytucje finansowe. Instytucje te, będące właścicielami działających w Polsce 14 powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE), niemal w 90% należą do zagranicznych koncernów finansowych, głównie do największych na świecie firm ubezpieczeniowych. Nie udało im się stworzyć w swoich krajach takiego przymusowego systemu jak polskie OFE. Żaden rozwinięty kraj takiego systemu nie ustanowił, uznając, że jest on zbyt ryzykowny dla przyszłych emerytów, do tego rujnuje finanse publiczne, jest więc w istocie systemem pasożytniczym. Obowiązkowe OFE powstały tylko w nielicznych krajach Ameryki Łacińskiej oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Państwa te, słabe ekonomicznie i silnie uzależnione od zagranicznej pomocy finansowej, okazały się bezbronne i nie potrafiły skutecznie oprzeć się presji ze strony międzynarodowych instytucji finansowych. Na podstawie doświadczeń uzyskanych w Chile instytucje te dostrzegły, że ustanowienie w jakimś kraju przymusowego, kapitałowego filara systemu emerytalnego stwarza nieograniczone źródło zysków na dziesiątki lat. Nie dziwi zatem, że przy wykorzystaniu wszelkich sposobów oddziaływania na rządzących doprowadziły do faktycznego opodatkowania na swoją rzecz wielkich grup społecznych przynajmniej w kilku krajach.
1 2 3 z 3 następnanastępna
oceń
121
42
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~zmeczony [2012-01-07 10:55]

mam juz dosc wypowiedzmy wojne Rosjanom i niech zrzuca bombe atomowa albo zbudujmy elektrownie atomowa i niech wybuchnie, bo zyc sie tu k**wa nie da, wszyscy moi znajomi dawno stad uciekli tylko ja zosatlem i mam juz coraz mniej zludzen ze kiedys bedzie tu dobrze, ten kraj to nieudany eksperyment.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pech [2012-01-07 10:55]

Jak widać po opiniach tu przedstawianych, OFE mają
potężnych obrońców swoich gigantycznych dochodów z OFE.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mark21 [2012-01-07 10:55]

Przegląd
to lewackie pismo, nie ma co się dziwić atakowi na OFE

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~al capone [2012-01-07 10:55]

wolnosć i demokracja....
ja nie rozumiem dlaczego teraz krytykujecie "wolność i demokrację" .Głosowaliśćie na bandę nieudaczników ludzi często zwykłych robotników ,którzy umieli (a może nawet nie )pracować tylko łopatą.To czego teraz chcecie.Naobiecywali wam dobrobytu ,paszportu w domu i możliwosći kupienia tego czego tylko zechcecie.Głosowaliśćie na "św.mikołajów" a niedługo się obudzicie z ręką w nocniku.Komuna miała prowadzić do nikąd a ciekawe dokąd was zaprowadzi "wolność i demokracja"

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Artur34 [2012-01-07 10:54]

nie dla OFE
ludzie, wy nie rozumiecie czemu ma sluzyc system emerytalny. system emerytalny powinien opierac sie na zdrowej ideii - solidarnosci pokolen. OFE to mega zlodziejstwo, tym bardziej, ze wytknieto nam niezgodnosc z prawem unijnym, przez co niebawem nasze srodki trafia na rynki finansowe unii jak i dalej, a co za tym idzie wzrosnie ryzyko rentownosci gromadzonego kapitalu, czyli to tak jakby zbierac na emeryture w kasynie. mam poglady bardziej pisowskie, ale jesli Tusk wezmie sie za likwidacje tego zlodziejskiego mechanizmu, to go przy tym popre. OFE lamie wszelkie zasady rozsadku, poteguje zadluzenie biezace, drenuje budzet, nie daje gwarancji wysokich emerytur, pozwala na spekulacje i ataki na nasza walute, nie przyczynia sie do wzrostu gospodarczego.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wawer [2012-01-07 10:16]

ofe...zus
czyli mamy z naszych środków pokryć dług publiczny, którzy swoim rozdawnictwem w imię wygrywania wyborów zrobili politycy... szkoda, że autorka jakoś pomija fakt, że moja kasa w zus przepadnie tzn pójdzie na wcześniejszych emerytów (np kolejarzy, górników, dziennikarzy !) , albo na mundurowych... w ofe moja kasa jest na moim koncie, jest dziedziczona po mnie... w zusie pójdzie tylko na ratowanie długo publicznego, który tak naprawde zmajstrowali politycy, a my teraz mamy po raz kolejny z naszych pieniędzy go zasypywać... a pani profesor, autorce tego bezsprzecznie pisanego na zamówienie rządu artykułu proponuję jednak bardziej gruntowni zapoznać się z MIFID...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~student [2012-01-07 10:52]

OFFE kogo to zysk?i,a kto placi?
Biorac skale okradania Polski ,OFFE winno natychmiast byc w likwidacji,Emeryci przyszli nic z tego nie beda mieli ,bo kasa idzie dla tych co finnansuja np fundacje balcera itp.dlatego balcer pieprzy bzdety o korzysciach z OFFE /tylko dla niego chyba/.pkazuje sie ze stary ZUS przy calym zlodziejstwie na Polakach,wyplaca zasilki emerytalne najtaniej. Popatrz, rocznie na emerytury w Polsce potrzeba okolo 80mld zl/dlatego zrobili dwie wyplaty emerytur,to co wyplacone wraca na nastepne wyplaty/ Jezeli te kwote porownamy do ograbiania np w pozycjach:1- konto wyprowadzania kasy z NBP tzw konto bledow-tj ok 70mld zl.2-odsetki dla bauera 40mld zl,3 -zagrabione emisja pieniadza i przekazany pln dla usa i zachodu ,tez dla tych samych bauerow, tu jest rocznie ok 55mld zl,4-oplata dla uni 15mld zl,5-zgrabienie przez banki ok 60mld zl,wszystko rocznie. itd itd ..zaklady- likwidacja ,zasilki,przekrecone leki itd itd.Zatem te 80 mld z ZUSU na emerytury --to pikus w porownaniu z tym co nas okradaja. zatem juz lepszy zus niz offe.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~olek [2012-01-07 10:51]

OFe
Ofe to złodzieje a polityce i ekonomiści okazali się głupcami. A niech ich szlak trafi.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~mały ekonimista [2012-01-07 10:50]

ofe okrada nas i przyszłe pokolenia
OFE okrada nas i przyszłe pokolenia. Teraz pobierając opłatę członkowską, nie inwestując z dodatnią stopą zwrot, a lukę rząd uzupełnia z emisji papierów dłużnych, za które wykup i tak zapłaci podatnik ale 6% jak nie więcej zostanie w OFE. Jeśli masz na uwadze dobro swoje i przyszłych pokoleń - to likwidacja OFE nas wyzwoli. ZUS nie lepszy, ale pieniądze idą przez budżet i nic po drodze nie ginie. Do adwersarzy -15 mln jest już nabitych w bambuko, i następne pokolenia też.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Marcus [2012-01-07 10:14]

Czy Państwo jest złodziejem?
System emerytalny stworzony w PRL i trwający lekko zmienionej formie do dziś ma celu dystrybucję z zawodów "opłacających składkę" / np. robotnik, prywatny przedsiębiorca/ do zawodów w których pracodawcą jest bezpośrednio/wojsko policja prokuratury sędziowie/ lub pośrednio/sektor utrzymywany z podatków- np nauczyciele, państwowa opieka zdrowotna/ państwo. Deficyt w systemie emerytalnym wynika z żerowania uprzywilejowanych na wypracowujących realną część systemu emerytalnego. ZUS prowadzi 2 odrębne systemy: jeden do zbierania składki drugi do wypłaty świadczeń. Oba odrębne by móc udzielać emerytur "po uważaniu", OFE miały przynajmniej w części zagwarantować że pieniądze-kapitał odłożony na emeryturę będzie miał wpływ na wysokość przyszłych świadczeń odkładającego. Niedobór w wpłatach do OFE pokazuje na ile prawnie nadane przywileje dla niektórych zawodów żerują na wpłacających do budżetu.Autorka opisuje częściowo zjawisko "ze strony beneficjenta"- jej składka opłacana jest z dotacji budżetu Państwa. Pasiemy brzuchy "AGENTA TOMKA" emeryta Ślęczkowskiego i im podobnych. Utrzymujemy przerost w administracji w wojsku policji. Utrzymuje się nie efektywną państwową służbę zdrowia, dopłacamy do górników, maszynistów, urzędasów z Inspekcji pracy, Dozoru technicznego,Gus iZus, a ostatnio co jest skandalem - pielęgniarek - urzędniczek państwowych. Czy państwo jest złodziejem? na to pytanie niech każdy sobie sam odpowie... A jak by było mało, to co ze zwrotem nieruchomości /nie ekwiwalentu/ a w naturze.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~bob [2012-01-07 10:50]

co za ludzie z WAS..
Nie interesuje was ilu cwaniaków się wzbogaciło na waszych składkach,dosłownie z dnia na dzień stali sie elitą z milionami na kontach, jak sądzicie dla czego ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~agnieszka [2012-01-07 10:49]

Kiedy nastanie porządek w tym bałaganie?
Dlaczego miliony biednych, czy ludzi o skromnych zarobkach ma podtrzymywać trony królów i całej świty OFE?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~oko [2012-01-07 10:48]

Nigdy sytuacja w której państwo ustawą nakazuje swoim obywatelom
obywatelom utrzymywać prywatną firmę nie jest normalna. Jak zwykle takie rozwiązanie zostało słono opłacone a ten który dostał, dostał tyle, że emeryturę może mieć gdzieś.....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sylwek [2012-01-07 10:48]

kłamstwo
Przy całym szacunku dla Pani Profesor jak można tak ordynarnie kłamać. Pieniądze w OFE to są pieniądze pracowników odkładających na swe przyszłe emerytury, a nie pieniądze publiczne skarbu państwa. Inna rzecz, że takie oszczędzanie powinno być dobrowolne i w dowolnej wartości. A od tego są programy symulacyjne od kilkudziesięciu lat aby Państwo mogło weryfikować czy założenia reformy ubezpieczeń społecznych się sprawdzają, i czy starczy mu na bieżące emerytury. A nie, że po kilkunatu latach budzą się nagle z ręką w nocniku. Miłego zarządzania budżetem Panowie "historycy".

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~goł............ [2012-01-07 10:48]

ofe
nie znać w ogóle tego systemu, nie wiecie co to jest OFE, a wypowiadacie się i słuchacie tych bredni

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~patriotka [2012-01-07 10:47]

OFE jest ja pisizm - niszczy Polskę
pora zlikwidować to zło - jedno i drugie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zeromacho [2012-01-07 10:47]

jak ZUS przetraca to dobrze
Jak kolesie z ZUSu przejada składki w pensyjkach i premiach dyrektorów, lewych interesach np. rozbudowy siedzib ustawione przetargi na zakupy i modernizacje itp. to jest ok. Jak prywatne fundusze robią tak samo to się to nazywa rujnowanie państwa - zwykła hipokryzja. A swoją drogą, to nie państwo płaci składki tylko ludziom się zabiera % z pensji. czyli OFE okradają obywateli a nie państwo.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~szlag [2012-01-07 10:46]

opbłacony lobbing?
Szlag mnie trafia kiedy czytam takie rzeczy. Zus jest najlepszy dla przyszłych emerytów????? Umierasz przed emeryturą, a rodzina dostaje 4 tys na pogrzeb, a odłożyłeś kilkaset tysięcy. Za taką kasę można wyprawić pogrzeb kartofla. Z ofe rodzina przynajmniej odziedziczy to co uzbierałem. WP niech lepiej napisze o swoim właścicielu - tepsie. Francuzi od lat drenują nasze kieszenie i gdyby nie UKE i Streżyńska do pory za internet 512 kilo płacilibyśmy 150 zł. pomarańczowi złodzieje!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~prawie emerytka [2012-01-07 10:46]

dziękuje bardzo Pani Profesor
Rząd Jerzego Buzka wprowadził w życie 4 absurdalne reformy, m.in.:służby zdrowia(dzięki której przez kilka lat nie mogłam korzystać z publicznej służby zdrowia, gdyż pracowałam w odległości 300km od miejsca stałego zameldowania, a system komputerowy Kas Chorych nie przewidywał takiej opcji, więc ZUS nie przekazał moich danych do KCh), systemu oświaty(wprowadzając gimnazja wbrew negatywnej opinii wielu wybitnych specjalistów-dziecko w wieku 13 lat jest w trudnym dla niego okresie, który przynosi mu dodatkowe obciążenie związane z testami kompetencji i zmianą środowiska) i systemu emerytalnego nie gwarantując (pomimo przymusu odprowadzania części składek do OFE), że w kolejnym roku i wartość zgromadzonych składek NIE MOŻE SIĘ ZMNIEJSZYĆ.Dzięki temu wartość moich składek w OFE "Złota Jesień" pomiędzy 27.02.2008r. a 03.03.2009 r. spadła o 20%.Oczekuję więc rozliczenia tego rządu ze skutków tej reformy i wszystkich pozostałych.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Agnieszka [2012-01-07 10:46]

A jaki problem, aby zlikwidowac OFE?
Rządzący!Właściciele "obdarowani narodu majątkiem"!Przy likwidacji zakładów pracy używaliście i używacie argumentu, że "przynosił", "przynosi straty". Ile takich Waszych decyzji zostało sprawdzonych i podważonych, a ile kontroli np. NIK-u potwierdziło ten argument? Dlaczego, skoro OFE przynosi straty nie likwidujecie tej instytucji?! Czy to takie trudne, dla tak WIELKICH finansistów, czy znowu boicie się obcej finansjery, masonów?!

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31