Ekopartner

Zagrożenia zdrowia pracowników oczyszczalni ścieków

  A A A
Stan wiedzy dotyczący zagrożeń chemicznych i biologicznych występujących w ściekach komunalnych jest w Polsce niewystarczający. To samo dotyczy ich oddziaływania na zdrowie ludzi zatrudnionych w oczyszczalniach ścieków. Do tej pory nie przeprowadzano oceny narażenia na choroby u pracowników oczyszczalni ścieków komunalnych. Szacuje się, że problem ten dotyczy kilkunastotysięcznej grupy zawodowej.

Zagrożenia

Narażenie na choroby osób zatrudnionych w oczyszczalni w znacznym stopniu zależy od technicznego zaawansowania procesu oczyszczania. W zakładach opartych na starszych technologiach, szczególnie w oczyszczalniach mechanicznych, pracownicy wiele czynności wykonują ręcznie. W nowych obiektach proces oczyszczania ścieków jest w większości zautomatyzowany, a praca ludzi sprowadza się w dużej mierze do nadzoru urządzeń.

Pracownicy oczyszczalni narażeni są na negatywne oddziaływanie: metali ciężkich (Pb, Cu, Zn, Cd, Cr, Ni), wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), polichlorowanych bifenyli (PCB), lotnych substancji organicznych oraz siarkowodoru. Nie bez znaczenia są też czynniki biologiczne, do których należą bakterie, wirusy i grzyby oraz wytwarzane przez nie endotoksyny i glukany. Substancje te powszechnie uważa się za bardzo silne trucizny, co znalazło odzwierciedlenie w proponowanych dopuszczalnych stężeniach w różnych elementach środowiska oraz produktach spożywczych. Przypisuje się im działanie rakotwórcze, mutagenne i układowe. Występowanie tych objawów jest zależne od drogi podania i wielkości dawki pobranej. Zakażenie pracowników drobnoustrojami może nastąpić drogą oddechową, pokarmową oraz przez skórę.

Najczęstsze problemy zdrowotne

Do najczęściej stwierdzanych zaburzeń zdrowia pracowników oczyszczalni ścieków należą infekcje układów: oddechowego i pokarmowego, podrażnienia oczu i skóry, bóle głowy oraz złe samopoczucie. Ocenę warunków higienicznych panujących na stanowiskach pracy utrudnia brak normatywów higienicznych dla mikroorganizmów i endotoksyn unoszących się w powietrzu na stanowiskach pracy.

Miejscami o największych stężeniach LZO są przede wszystkim budynki krat, dokąd dopływają surowe ścieki. W ściekach zawarte są drobnoustroje i produkty ich rozpadu: wirusy, pierwotniaki, grzyby, bakterie, płazińce, tasiemce oraz endotoksyny i glukany. Ponadto drobnoustroje w środowisku oczyszczalni ścieków występują w bardzo szerokim zakresie stężeń.

Oficjalne wydanie internetowe www.ekopartner.com.pl


1 2 z 2 następnanastępna
oceń
1
0
Podziel się
 

Opinie

Ocena: +1 [1]
~gw [2010-03-19 19:43]

zagrazenia zdrowia,oczyszczalnie sciekow.
A co z ludzmi ktorzy mieszkaja blisko oczyszczalni?Mieszkam w odleglosci ok.50m i choruje od lat na ciezka astme alergiczna.Jest coraz gorzej a lekarze rozkladaja rece.Czy nalezy mi sie odszkodowanie za utracone zdrowie?Nikt mnie wczesniej nie informowal o zagrozeniu zdrowia a moze nawet zycia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~chemik [2010-03-20 01:13]

skąd w ściekach KOMUNALNYCH
te wszystkie świństwa? Chyba że oczyszczalnia jest podłączona bezpośrednio do jakiejś fabryki chemicznej, galwanizerni albo ubojni co w świetle prawa jest zakazane

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31