Więź

Nieobecny. Ukraińcy wobec Piłsudskiego

  A A A
Piłsudski mógłby funkcjonować jako postać pozytywna tylko w jednym specyficznym kontekście – jako sojusznik Petlury w walce z bolszewikami. Problem jednak polega na tym, że Petlura nie jest znany (czy też, nie chcą go znać) na Wschodzie Ukrainy – ponieważ jest on za bardzo nacjonalistyczny, a wśród Wschodnich Ukraińców, jak pokazują sondaże, panuje przekonanie, że gorszym od „nacjonalisty” jest tylko „faszysta”. Petlura nie jest także specjalnie popularny na Zachodzie Ukrainy – przecież to on zgodził się na oddanie Galicji Polakom.

Na tym właściwie można byłoby zakończyć ten krótki artykuł, gdyby nie pewien epizod. Kilka tygodniu temu, na wiosnę 2010 roku, w internecie zjawiła się ulotka z hasłem „Ukraińcy! Bądźcie czujni!”. W podtytule można przeczytać: „Przez Towarzystwo «Memoriał» im. Wasyla Stusa zostało znalezione ciekawe zdjęcie Hitlera z uroczystości żałobnych pamięci jego zmarłego przyjaciela J. Piłsudskiego”…

Charakterystyczne, że konstrukcja tego zdania jest typowa dla języka rosyjskiego – ukraiński nie cierpi biernych form w stylu „Przez Towarzystwo… zostało znalezione”. Myli się jednak ten, kto myśli, że owa ulotka jest prowokacją Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Chodzi o co innego: o paradoksalną zgodność ukraińskich nacjonalistów i rosyjskiej FSB, którzy chociaż nienawidzą się nawzajem, używają jednakowych argumentów, a nawet podobnych zwrotów językowych. Ulotka odwołuje się do rzekomej tajnej umowy zawartej w 1934 roku między Hitlerem a Piłsudskim, dotyczącej wojny z ZSRR o ziemie ukraińskie i białoruskie. Umowa nie weszła w życie, jak czytamy, tylko dlatego, że „ukrainofob i inicjator represji wobec Ukraińców J. Piłsudski, niespodziewanie dla Hitlera, zmarł 12.05.1935 r.” Na ulotce przedstawione jest zdjęcie Hitlera z uroczystości po śmierci Piłsudskiego w Berlinie, z symboliczną trumną z polską flagą i orzełkiem w tle. Czytamy też, że po kapitulacji Polski Hitler rozkazał komendzie wojskowej, aby codziennie przed grobem Piłsudskiego była pełniona warta honorowa. Cała ta informacja, wraz ze zdjęciem, ma służyć potwierdzeniu jednego argumentu: Hitlera i Piłsudskiego „łączyła chęć zajęcia i rozbioru Ukrainy oraz zniewolenia narodu ukraińskiego”.

Ulotka jest bezpośrednią odpowiedzią na rezolucję Rady Europy w sprawie Ukrainy po ostatnich wyborach prezydenckich – rezolucję, która mimo tego, że ogólnie chwali Ukrainę za wierność demokracji i popiera jej europejskie dążenia, radzi także unieważnić decyzję poprzedniego prezydenta Wiktora Juszczenki odnośnie nadania Stepanowi Banderze tytułu „Bohatera Ukrainy”. Anonimowi autorzy ulotki twierdzą, że sojusz Hitlera i Piłsudskiego pozwala w inny sposób patrzeć na tę rezolucję:

współczesna Polska konsekwentnie fałszuje wszystkie etapy ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, walczy z jego symbolem – Stefanem Banderą, i przeciw odbudowywaniu pamięci narodowej Ukraińców. Polacy czasów Piłsudskiego planowali z pomocą Hitlera zaspokoić swój apetyt okupanta: dwaj imperialiści znaleźli wspólny język. Dzisiaj, ukrywając to, próbują za pomocą oszczerstw wobec S. Bandery i UPA przerzucić właśnie na nich własną hańbę współpracy Piłsudczyków z hitlerowskim reżimem.
oceń
7
2
Podziel się
 

Opinie

Ocena: +2 [2]
~Kuba [2010-05-26 14:02]

historia
Mój dziadek wracając po zakończeniu II wojny światowej z okolic Ukrainy ledwo uszedł z życiem, partyzantki ukraińskie mordowały polskich żołnieży jak zwieżęta. To co widział i opowidał nigdy nie zostanie zapisane w Polskich podręcznikach do historii, to był rzeź.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zente [2010-05-26 09:43]

nasz marszałek
Nie popełnia błędów ten co nic nie robi.Piłsudski zrobił wiele i trzymajmy się tego.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
ZLOTOUSTY1 [2010-05-25 13:59]

Pilsudski:WIECEJ SZKOD NIZ POZYTKU. Szukal Ukrainy a
zapomnial o SLasku. zROBIL Z lITWINOW ZAGORZLAYMI WROGAMI pOLSKI. Duzo minusow. DLACZEGO NA SILE ROBIMY Z NIEGO BOHATERA NIE WIEM. CUD NAD WISLA TO NIE JEGO JEDYNEGO ZASLUGA. Znam historie lepiej niz sp.L.K. mimo ze nie jestem historykiem. j.p.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~arc [2010-05-25 14:47]

lekcja historii
szukanie polonii po swiecie jest jedna z obsesjii Polakow.Ignorowanie to jeszcze inna strona.Czarno na bialym - nie jestesmy pepkiem swiata.Jezeli sasiedzi wybrali zeby nie pamietac "dziadka" to co z reszta?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Andrzej [2010-05-25 13:24]

10 lat temu byłem we Lwowie we wszystkich kablowkach......
obok ukraińskich i rosyjskich programów nadawane były 1 i 2 program TVP.Juz od kilku lat nie widzę tych Polskich programów.Nie wiem dlaczego.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nd [2010-05-25 11:24]

opinia co do Dmowskiego jest fałszywa
Fragment: "W innych podręcznikach obserwujemy charakterystyczną zamianę ról. O ile Ukraińcy o Dmowskim wiedzą jeszcze mniej niż o Piłsudskim (a prawdę mówiąc o Dmowskim nie wiedzą nic), to właśnie Piłsudski przejmuje na siebie rolę Dmowskiego. Dlatego też można przeczytać, że to Piłsudski marzył o Polsce „od morza do morza”, i że na niego pada największa odpowiedzialność za ciemiężenie Ukraińców na terenach Zachodniej Ukrainy." Sugeruje: - Dmowski marzy o Polsce od morza do morza - ponosi największą odpowiedzialność za ciemiężenie Ukraińców Co do pierwszego - taki rozmiar państwa polskiego może gdzieś się przewinąć w tekstach Dmowskiego, trudno zaliczyć jednak to za hasło polityczne (rolę taką pełniło w programach ONR, które - jak wiadomo - od endecji się odwróciło) Drugi zarzut jest wręcz oburzający - nie tylko Dmowski nie miał w II RP realnej władzy, która umożliwiła takie działania, ale tez trudno uznać "ciemiężenie" Ukraińców za cel jego dążeń. Dmowski opowiadał się jedynie za nie wspieraniem ze środków państwa rodzących się dążeń narodowych Ukraińców, przypominając, iż Polakom w czasie zaborów tez nikt nie ułatwiał zachowania swojej kultury

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
Swój [2010-05-24 21:31]

kolejny bełkot Hrycaka
w domyśle zróbcie coś z tym wesprzyjcie nas a może łaskawie pomyślimy o Piłsudskim, Panie Hrycak, jeśli ktoś w tym duecie jest komuś potrzebny to my wam a nie Ukraina Polsce, bo łatwiej nam dogadywać się z ruskimi, jesteśmy członkiem NATO, UE i paru innych struktur, a Ukraina, niestety wciąż dowodzi, że jest tylko Małorosją i niestety Pańskie dość pokrętne wybielanie bandery wcale nie sprzyja poprawie sytuacji nie widzi Pan tego?

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31