Przegląd

Sprzedana owieczka

  A A A
Działała w Kole Przyjaciół Radia Maryja, była wzorową parafianką. Gdy decyzją Komisji Majątkowej jej dom został przekazany Kościołowi... przestała chodzić do kościoła.

Krystyna Sosnowska mieszka w malutkim domku przy ul. Katowickiej w Krakowie, usytuowanym pośrodku zlikwidowanego 12-hektarowego gospodarstwa ogrodniczego państwowej spółki Polan. Od kilku lat chce uregulować status prawny swojego mieszkania. Nie jest to jednak możliwe, gdyż właściciele tego domu zmieniają się tak szybko, że sądy nie nadążają z rozpatrzeniem składanych pozwów.

Gdy z końcem 2005 r. wniosła pozew przeciwko spółce Polan, że nie chcą jej dać umowy najmu lub sprzedać mieszkania, na rozprawie w lutym 2006 r. dowiedziała się, że teraz właścicielem jej domu jest parafia Bazyliki Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Gdy pozwała parafię, to na następnej rozprawie usłyszała, że parafia była właścicielem tylko kilka miesięcy i teraz dom należy do spółki Bradus w Tychach. Gdy pozwała firmę Bradus, to w połowie 2010 r. powiedziano jej, że obecnie właścicielem domu jest spółka ADO-2, również w Tychach. Trudno się dziwić Sądowi Okręgowemu w Krakowie, że w piśmie z 24 września 2010 r. zażądał od Krystyny Sosnowskiej ustalenia, kto jest ostatecznie pozwanym. W dniu 7 października br. odpisała, że przyczyną jej problemów jest rządowo-kościelna Komisja Majątkowa. Pozywa tę komisję, bo to od niej zaczęły się wszystkie kłopoty.

Łakomy kąsek dla deweloperów

Sosnowska doskonale wie, że od decyzji tej komisji nie ma odwołania i nie wiadomo nawet, czy sąd będzie chciał uznać Komisję Majątkową za stronę pozwaną. Chce jednak powiedzieć sądowi, jak łatwo w państwowo-kościelnych rozliczeniach sprzedaje się człowieka. Gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze, to nawet wierną córę Kościoła można oszukać, zapomnieć, że mieszka w przejmowanym domu. Wystarczy tylko prześledzić kolejność zdarzeń dotyczących losów jej domu i 12-hektarego państwowego gospodarstwa ogrodniczego.

A jej domek jest malutki, dwurodzinny, zagrzybiony, zawilgocony. Wybudowany został dla pracowników tutejszego gospodarstwa ogrodniczego zajmującego się produkcją nasion. Jedno z tych mieszkań, zwanych najpierw służbowymi, a potem zakładowymi, od 1955 r. zajmował już nieżyjący Stanisław Sobczak, który w tym gospodarstwie przepracował 38 lat. Drugie w 1959 r. przydzielono Stanisławowi Sosnowskiemu, też już zmarłemu, który przepracował w firmie 45 lat. Zgodnie z układem zbiorowym państwowej spółki Polan, będącej własnością Agencji Nieruchomości Rolnych, mieszkania te przysługują dożywotnio najbliższej rodzinie zmarłych pracowników. I tak też w jednym z nich mieszka wdowa po Stanisławie Sobczaku wraz z córką, a obok córka Stanisława Sosnowskiego. Sześć lat temu spółka Polan zlikwidowała kotłownię ogrzewającą szklarnie i teraz obydwa mieszkania ogrzewane są prądem elektrycznym. Krystyna Sosnowska z tego powodu przeprowadziła się do kilkunastometrowej kuchni. Jej renta nie pozwala na ogrzewanie całego mieszkania.

Sam domek nie ma większej wartości i pragnieniem wszystkich kolejnych oraz obecnych właścicieli terenu po byłym gospodarstwie ogrodniczym jest jak najszybciej go zburzyć. Stojące kiedyś wokół wielkie szklarnie zostały, już rozebran, zostały jeszcze tylko budynki, w tym jeden z lokatorami. Te 12 ha w krakowskich Bronowicach, w kwartale między ulicami Radzikowskiego, Katowicką, Balicką i Armii Krajowej, w pobliżu motelu Krak i hotelu Piast, to prawdziwy skarb dla deweloperów.

Manna z nieba

Ten dzień Krystyna Sosnowska zapamiętała bardzo dobrze. Był grudzień 2001 r. Do jej drzwi i do sąsiadki zapukał bardzo elegancki siwawy mężczyzna. Powiedział, że nazywa się Marek P.*) i jest pełnomocnikiem księdza prałata Bronisława Fidelusa z Parafii Bazyliki Najświętszej Marii Panny, czyli ze znajdującego się na krakowskim Rynku Głównym kościoła Mariackiego. Chciał rozmawiać z obydwiema lokatorkami, gdyż ma dla nich propozycję od księdza proboszcza. - Wzbudził nasze zaufanie, grzeczny, taktowny, mówił bardzo ładnie - wspomina Krystyna Sosnowska. - Powiedział nam, że gospodarstwo ogrodnicze spółki Polan zostanie przejęte przez parafię mariacką, a nasz domek będzie wyburzony. Dlatego też ksiądz Fidelus chciałby dać każdej z nas po 100 tys. zł, abyśmy mogły sobie kupić nowe mieszkania. Nie ukrywałyśmy, że propozycja jest dla nas interesująca, gdyż warunki, w jakich mieszkamy, są fatalne. Wprawdzie z plotek słyszałyśmy, że parafia mariacka stara się o odzyskanie tych terenów, które rzeczywiście przed 1950 r. do niej należały, ale przecież żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. W szklarniach, które są może niezbyt nowoczesne, produkuje się nasiona. Piece w kotłowni też nie są najnowsze, ale dobrze pracują, spółka osiąga zyski, daje pracę wielu osobom. Skąd pan P. wie, że to wszystko zostanie zrównane z ziemią?
1 2 3 4 5 z 5 następnanastępna
oceń
132
43
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~caja [2011-06-14 20:48]

Fidelus to oszust i zlodziej
On ma wiele na sumieniu , wykonczyl wiele osob , jego braciszkowie prowadzili jego interesy w krakowie / hotel , knajpy pasaz 13 i inne / bracia fidelusa to krakowska mafia .A jeszcze niedawno fidelus wykrzykiwal ze nie zna pana osadzonego czyli pana prawnika .Dzisiaj okazuje sie ze dobrze sie znaja i znali .Fidelus kradnie maksymalnie z czegos przez lata w Suchej Beskidzkiej utrzymywal swoja kochanke i dziecko .A romans z Pania P . z TV Krakow ? caly krakow o tym mowil.Kto tez i w jak sliski sposob wykonczyl Biala Dame ? Fidelus i Wilczynski i Pewna persona z Warszawki gruba afera o ktorej nikt nie wspomni .Bydlaki

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~caja [2011-06-14 20:46]

Fidelus to oszust i zlodziej
On ma wiele na sumieniu , wykonczyl wiele osob , jego braciszkowie prowadzili jego interesy w krakowie / hotel , knajpy pasaz 13 i inne / bracia fidelusa to krakowska mafia .A jeszcze niedawno fidelus wykrzykiwal ze nie zna pana osadzonego czyli pana prawnika .Dzisiaj okazuje sie ze dobrze sie znaja i znali .Fidelus kradnie maksymalnie z czegos przez lata w Suchej Beskidzkiej utrzymywal swoja kochanke i dziecko .A romans z Pania P . z TV Krakow ? caly krakow o tym mowil.Kto tez i w jak sliski sposob wykonczyl Biala Dame ? Fidelus i Wilczynski i Pewna persona z Warszawki gruba afera o ktorej nikt nie wspomni .Bydlaki

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
metro66 [2010-11-05 13:26]

Stek bzdur
prawdziwie wierzący katolik wie ,że nie jest to powód oby odwracać się od Boga. Tylko mało rozumni katolicy tak się znęcają nad Bogiem i jego obwiniają. Winna jest Komuna za to ,że zabrała kiedyś Kosciołowi wszystko.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~marek [2010-11-17 11:35]

czarni
G dyby byl Bog to dawno rozpedzilby czarna,zlodziejska bande.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zgodny [2010-11-09 17:18]

a ja uwazam ze sami jestesmy winni tego co sie dzieje, taka sama sytuacja jest z naszym panstwem, jestesmy naiwni i chojni, zarowno w kwesti finansowych jak zaufania, kazdy z nas wie jak zyje wiekszosc reprezentantow Boga, ukryte kochanki, rodziny, majatki sami im to na tacy dajemy, ja juz nie wspomne o tych kosciolach masakraaaaa, oczywiscie bywaja ksieza z powolania ktorzy robia wiele dla ludzi, zyja ubogo i naprawde pomagaja a reszta to biznesmeni ktorzy pod przykrywka ksiedza dorabiaja sie na ludziach, przykro to mowic ale kosciol to firma a nie jak nam sie wmawia dom Bozy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~violalew [2010-11-08 11:49]

MAJĄTEK KOŚCIOŁA TO WYNIK MANIPULACJI DOSTOJNIKÓW KOŚCIELNYCH
MAJĄTEK KOŚCIOŁA to wynik prawie dwóch tysiącleci MANIPULACJI i BEZWZGLĘDNYCH układów z możnymi tego świata. Kościół powinien się do tego przyznać i większość swoich posiadłości przeznaczyć na cele charytatywne KOŚCIÓŁ TO BIZNES. Podpisuję się obiema rękami pod opinią internaty ~siara_mc. To biznes - szkoda tylko, że pod przykrywką WIARY. Historia kościoła to historia STRASZLIWEGO ZAKŁAMANIA i HIPOKRYZJI OD SAMEGO JEGO POCZĄTKU. Już pomijam fakt, że STARY TESTAMENT chociaż zawiera wiele pouczających pięknych historii zawiera też wiele wykluczających się mitów i pochwały raz Boga miłosiernego, innym razem BOGA krwawego i MŚCIWEGO. Wiadomo, że po śmierci Jezusa były w obiegu różne EWANGELIE, pisane przez wielu jego uczniów. Kościół później wiele z nich odrzucił jako "nienatchnione DUCHEM ŚWIĘTYM", zostały zniszczone, spalone, ci którzy ich bronili zostali „zlikwidowani”. Na szczęście niektóre cudem ocalały Do doktryn kościelnych zostawiono cztery, najbardziej wygodne, które między innymi uznawały za słuszną i tłumaczyły rozbudowaną hierarchię kościoła. Te odrzucone ewangelie mówiły o tym, że każdy ma Boga w sercu, mówiły o wzbudzaniu i dzieleniu się miłością płynącej z naszych serc, o konieczności osobistych rozmów z Bogiem i duchowego rozwoju Z POMINIĘCIEM HIERARHII KOŚCIELNEJ. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to jest mnóstwo badań naukowych, książek i chociażby wiele filmów na ten temat znajdzie na DISCOVERY albo innych popularnonaukowych programach. To, że to jest biznes i polityka widać na przykładzie historii związków Kościoła i możnowładcami (kiedyś) i politykami (obecnie) na świecie. A dla GAWIEDZI zawsze jest prezentowany teatr podobny do tego, który egipscy kapłani prezentowali swoim MALUCZKIM.... STROJE DOSTOJNIKÓW I PRZEPYSZNE WNĘTRZA KOŚCIOŁÓW KAPIĄCE ZŁOTEM, co ma wzbudzić u GAWIEDZI (szczególnie wiejskiej i w małych miastach)SZACUNEK, PODZIW i TRWOGĘ.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~siara_mc [2010-11-05 14:15]

CZARNA MAFIA
Przykro mi że tak to nazwę ale kościół to jest biznes jak każdy inny.Zawsze tak było i będzie.Jeśli się zagłębimy w historię kościoła to kościół nie ma się czym chwalić.Co innego Wiara,ale wiara rozmija się z kościołem i tym co w swoim założeniu powinien robić kościół i jego kapłani.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~wojas [2010-11-08 10:57]

Ludzie czy wy nie rozumiecie że Panu Bogu potrzbne są duże pieniadze
bo na swoją chwałę musi wydawać coraz więcej.. zaś pasterze owieczek muszą je strzyc i doic no i czasem sprzedać by z czegoś dostatnio zyc. Ks. Fidelus to wychowanek KURII KRakowskiej a więc ma we krwi robienie kasy i dobrobyt.. Tak samo czynią jego koledzy z Kurii oddelegowani w teren np.Suichej,Rabki, Skaly..itd. Kler poza dobrobytem wlasnym musi mieszać sie do polityki i byc tam na pierwszym miejscu. Ludzie pokroju Fidelusa umieją robic interesy. Dop Fidelusa należy wszytko co wkoło BazylikiMaryjacjiwej sie znajduje..zapytajcie ile placi ten patriota podatku!!! ? Zapytajcie ile podatku placą ksieża!!to dopiero zobaczymy jacy to wielcy patrioci.. w IIIRP patrioci nie placa podatku lub go omijają patrrz wodzowie Solidarnosci z Wałęsą na czele..!!!Patrioci tylko okradają kraj i stoją przy kasie lub bawia sie na bankietach rzadowych...odznaczają sie Orłem Białym..

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wojas [2010-11-08 10:56]

Ludzie czy wy nie rozumiecie że Panu Bogu potrzbne są duże pieniadze
bo na swoją chwal;e musi wydawać coraz więcej.. zaś pasterze owieczek muszą je strzyc i doic no i czasem sprzedać by z czegoś dostatnio zyc. Ks. Fidelus to wychowanek KURII KRakowskiej a więc ma we krwi robienie kasy i dobrobyt.. Tak samo czynią jego koledzy z Kurii oddelegowani w teren np.Suichej,Rabki, Skaly..itd. Kler poza dobrobytem wlasnym musi mieszać sie do polityki i byc tam na pierwszym miejscu. Ludzie pokroju Fidelusa umieją robic interesy. Dop Fidelusa należy wszytko co wkoło BazylikiMaryjacjiwej sie znajduje..zapytajcie ile placi ten patriota podatku!!! ? Zapytajcie ile podatku placą ksieża!!to dopiero zobaczymy jacy to wielcy patrioci.. w IIIRP patrioci nie placa podatku lub go omijają patrrz wodzowie Solidarnosci z Wałęsą na czele..!!!Patrioci tylko okradają kraj i stoją przy kasie lub bawia sie na bankietach rzadowych...odznaczają sie Orłem Białym..

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~andre143 [2010-11-08 09:22]

znowu brednie piszesz ktore se jakis ksiadz napisał
piszesz człowieku jakąs fikcje literacka, tylko Biblia pochodzi od Boga a ty piszesz jakies opowiadania ,,pana kleksa,,

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Natala [2010-11-08 09:17]

chcialabym
Chciałabym, żeby kościół był dla ludzi - ale jest dla księży który chapią ile się da!!! I niestety ale nikt z tym nic nie robi! Idąc do kościoła słyszę tylko ile dać trzeba i jakie ksiądz ma potrzeby a za ślub musiałam zapłacić 800 zł - czy to normalne że za błogosławieństwo musimy płacić!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~gosia [2010-11-08 09:00]

TAKI ZAKŁAMANY JEST KOŚCIÓŁ !!!! I TO NIE JEST
ODWRACANIE OD BOGA TYLKO OD KOŚCIOŁA. KOBIETA MA RACJĘ - I PRAWDA JEST ŻE CORAZ WIĘCEJ LUDZI ODWRACA SIĘ OD KOSCIOŁA. BO JEST ZGNIŁY, ZEPSUTY, ZAKŁAMANY. JA TEŻ NIE MOGĘ PATRZEC NA TYCH OBŁUDNYCH KATANIARZY. NIE KRADNĘ, NIE ZABIJAM, LUBIĘ LUDZI I JESTEM IM ŻYCZLIWA,A W BOGA WIERZĘ TYLKO OD KOŚCIOŁA TRZYMAM SIĘ Z DALEKA I MYŚLĘ ŻE BÓG TO ROZUMIE JEŚLI PATRZY NA TO CO ROBIĄ JEGO tzw> PRZEDSTAWICIELE.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Andre [2010-11-08 08:54]

Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nawrócony [2010-11-08 08:53]

świnie wiele żrą
zeżrą ziemie i tyle miliardów niewiarygodny apetyt

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~xxx [2010-11-08 08:23]

a kONKORDAT - 10 MLD ZŁ ROCZNIE
Biedny Kraj utrzymuje Watykańskich katabasów.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~alfa [2010-11-08 08:11]

nie wszystko złoto, co się świeci z góry... pamiętacie????
"Wtenczas, nie mogąc znieść tego rozruchu, Ojciec Hilary obudzić się raczył. Wtenczas ksiądz przeor, porwawszy się z puchu, Pierwszy raz w życiu Jutrzenkę obaczył". szkoda tylko, że w XXI wieku panowie w czarnych sukniach nadal żyją na nasz koszt!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Krzyś [2010-11-06 14:22]

ech
Z tej jednej strony szkoda że komisję majątkową rozwiązują i nie będziesz miała, droga Mary, okazji znaleźć się w podobnej sytuacji.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Mary [2010-11-05 13:32]

CHIALA BYC CWANA...
CHIALA BYC CWANA, TO TERAZ MA! mieszkala sobie za darmo i robila problem zeby oplacic najem mieszkania. To chyba logiczne, ze za zycie sie placi. A co do tych gruntów, ze niby Kosciol ich sprzedał, to byl ich teren wczesniej, wiec jaki problem? Jak niemka nie tak dawno odzyskala swoje nieruchomosci w Polsce gdzie tez mieszkali ludzie, to jakos tak wszyscy nie wrzeszczeli ze szwabi nas okradaja. Ze strony kosciola to byl akt dobrej woli, przeciez mogli nic jej nie proponowac. Ciekawe, czy gdyby dotyczylo to zydkow, ich synagog i terenow przylegajacych to tez tak odwaznie pisano by artrykul? Kto pomysli, ten wie.Teraz jest moda na zwalczanie antysemityzmu, ktorego w sumie nie ma i ktory wymyslili sobie zydzi, by przykryc swoje- delikatnie mowiac- niezbyt moralne dzialania. A wracajac do tej pani, mogla skorzystac z dobrej oferty, sama przeciez wowczas twierdzila, ze ma zle warunki zyciowe, oni mogli pomóc jej to zmienic. Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~gasikot [2010-11-05 19:01]

Dlatego zagłosuje na Palikota

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
gonia00710 [2010-11-05 18:11]

Na Palikote
Mysle ze juz tak sie w tym kraju namieszalo,tak duzo obietnic ze strony innych politykow,innych parti,wszysto to tylko obietnice bez pokrycia.Wiec dlaczego by nie sprobowac z Palikota,zawsze to jakas nadzieja.

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31