Fakt

Sędzia ujawniła podpalaczowi, kto go wydał

  A A A

fot. Marek Zieliński / newspix.pl

Zatrzymany przez policję, rozpoznany przez świadka bez cienia wątpliwości, postawiony przed prokuratorem i sądem. Jacek T. cieszy się wolnością, choć usłyszał ciężkie zarzuty. Usłyszał zresztą dużo więcej. Oprócz słów, że jest wolny, z ust sędzi Iwony Konopka poznał też nazwisko świadka, który wskazał go jako podpalacza.

Czy sędzia miała prawo zrobić coś tak nierozważnego wypuszczając na wolność człowieka podejrzanego o serię podpaleń samochodów? Sam fakt, że prokurator nie zawarł danych świadka we wniosku o areszt miało świadczyć, że nie chciał, by personalia tej osoby zostały ujawnione. Sędzia nie musiała więc podawać nazwiska świadka, które znajdują się tylko w aktach sprawy. Ale bezpieczeństwo osobie składającej zeznania mogli zapewnić także sami prokuratorzy wpisując ją do akt jako świadka incognito.

– Obciążające zeznania złożył jeden, przypadkowy świadek. A zatem prokurator powinien nadać mu status świadka anonimowego i wtedy w materiałach, które trafiają do podejrzanego i obrońcy nigdzie takie dane nie mogą się znaleźć. Ta sytuacja jest wręcz modelowa, podręcznikowa do zastosowania instytucji świadka incognito – mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski (62 l.).

– Prokurator nie widział uzasadnionej obawy niebezpieczeństwa dla świadka, a sam świadek nie poprosił o nadanie mu takiego statusu – odpowiada na to Dariusz Ślepokura (36 l.), rzecznik prokuratury Okręgowej.

Wczoraj pani sędzia nie chciała komentować sprawy. Zresztą zdaniem rzecznika sądu nie doszło do naruszenia żadnych przepisów.

– Sąd powodując się na dowody, które świadczą o konieczności zastosowania aresztu, musiał je przytoczyć – mówi Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego przyznając jednak, że sędzia nie musiała podawać danych świadka. – Nie jest to jednak nic karygodnego, ponieważ procesy karne w naszym kraju są jawne i na tym, czy też późniejszym etapie śledztwa oskarżony i tak miałby wgląd w akta – zastrzega.

Podczas policyjnego okazania zostały spełnione wszelkie warunki mające zapewnić świadkowi ochronę. Osoba, która wskazała Jacka T. jako sprawcę sobotnich podpaleń stała za lustrem weneckim tak, by podejrzany nie mógł jej zobaczyć. Tylko po co, skoro piroman, który wyszedł na wolność, już wie kim jest?

– Ujawnienie danych świadka, który rozpoznał podpalacza to dalsze podważanie zaufania obywateli do instytucji państwa, które i tak jest niewielkie. To krok, który na pewno nie będzie skłaniał do współpracy z organami państwa. W swoim dobrze pojętym interesie ludzie będą się obawiali takiej współpracy. To fatalny błąd i jeśli ktoś ten błąd popełnił, powinien ponieść konsekwencje. A jeśli nie było tam błędu ludzkiego, to procedury, które umożliwiają takie zachowanie, trzeba jak najszybciej zmienić – mówi socjolog, prof. Andrzej Rychard.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Ojciec Madzi coś ukrywa? Odmówił współpracy ze śledczymi

Zobacz Warszawa na mapie
oceń
23
185
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~ju [2014-02-05 15:19]

Poziom naszego sadownictwa jest żenujący...!!! gdzie jest odpowiedzialność sędziów za swoje decyzje...!!!! Czy ktoś ich rozlicza...????? Całkowita niekompetencja i bezkarność. To nie państwo...!!!

odpowiedz

Ocena: +47 [47]
~piotrosia [2012-02-26 17:54]

moj ojciec zostal napadniety w domu ,bylo najscie i poderznieto mu gardlo!!Na ten czas ja weszlam i poznalam napastnika!!Poszedl na czas oczekiwania na sprawe do wiezienia ale w tym czasie ojciec zmarl!!Oskarzony zostal natychmiast uwolniony!!!!Gdypojechalam do prokuratury z pytaniem dlaczego go zwolniono,ze czuje sie z rodzina(dwoje dzieci)zagrozona,powiedziano mi ze jezeli cos sie stanie dopiero beda przeslanki na zatrzymanie oskarzonego a teraz nie ma takich przeslanek!!!!Porazila mnie ta odpowiedz!!!Pytam wiec ,a jezeli mnie rowniez zamorduje to bedzie wystarczajaca przeslanka?????????a kto wowczas da znac pani prokurator ze nalezy go zatrzymac skoro juz mnie nie bedzie?????????????Polska to panstwo pozbawione prawa i kazdy z nas czuje sie tu zagrozony ,jak rowniez nie dziwie sie ze ludzie nie chca wspolpracowac z policja ,bo ona nie chroni ,a sedziowie nasylaja na nas zagrozenie a nie chronia !!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +8 [8]
~Emma [2012-02-27 04:09]

Wiec rozumiem, ze teraz ten swiadek otrzyma taka sama calodobowa ochrone, jak rodzice malej Madzi, tak? Dodatkowo - darmowa przeprowadzka itp. Bo jesli nie, to SKANDAL.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +4 [4]
~europejczyk [2012-02-27 07:18]

w normalnym państwie juz nie powinna pracować, ujawnić dane sędziny ! ,- wychodzą na jaw układy w kolejnej instytucji poństwowej....

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~Jarek [2012-02-27 03:09]

Iwonko- dowiedzialem sie ,ze to nie pierwszy raz zdarza ci sie( ci celowo mala litera - nie zaslugujesz na duza) takie orzekanie jak w sprawie Jacka Tomczaka. Stan przed lustrem i zastanow sie nad soba. Na ulicy tez ogladaj sie za siebie. Immunitecik sie ma tralalalala.

odpowiedz

Ocena: +62 [64]
~amasajot [2012-02-24 08:58]

Nie dziwi nic. Takie jest polskie prawo, że BEZMIAR NIESPRAWIEDLIWOŚCI robi co chce. Sąd ma prawo dobrać sobie dowody i działania tak jak mu to pasuje. Gdzie tu jest więc sprawiedliwość, skoro wszystko inne można najzwyczajniej olać? I to zgodnie z artykułami Kodeksu Postępowania Cywilnego. Jakieś bezmózgie istoty tłumaczyć jeszcze będą, że sędzina ujawniająca szaleńcowi dane świadka nie popełniła błędu. Paranoja. Ale to u nas normalka!!! Wczorajszy wyrok w sprawie mojego znajomego powalił wszystkich znających okoliczności na kolana. SR w Gdyni i sędzina o ptasim nazwisku miała jedynie ukarać matkę bliźniaczek za utrudnianie ojcu kontaktów z dziećmi. Jest w tej sprawie prawomocne postanowienie gdańskiego Sądu Okręgowego z grudnia 2010 roku. Blokada trwa od jedenastu miesięcy. Sędzina B. skupiła się natomiast na tym, jak pomóc "biednej kobiecie" w zrealizowaniu planu sprzed lat. Plan całkowitego odizolowania dzieci od ojca powstał już dawno i mój znajomy przedstawił na to dowody ( sms-y samej pani matki Beaty P.). Dostarczył również nagrania rozmów telefonicznych z dziewczynkami (kiedyś mógł przynajmniej porozmawiać z nimi), sms- y od córek gdzie piszą "ukochany tatusiu", "nie oddam cię nikomu" itp. Niektóre były pisane już w czasach blokady, w ukryciu przed matką- panią dyrektor, osobą o pokaźnej wypłacie i sporych wpływach. Ale sąd wolał oprzeć się na zeznaniach dzieci (mają lat 10!!!) choć psycholog jasno określił, że ich stan emocjonalny jest zły i do takiego przesłuchania wg. polskiego prawa w ogóle nie należało dopuścić- Kodeks Postępowania Cywilnego art. 216. Dodam, że od prawie roku dziewczynki są pod wyłączną kontrolą mamusi- kontrola to dobre słowo, bo robią wszystko pod dyktando pani B. Wszystkie inne dowody sędzina wrzuciła do kosza, postanowienie z Gdańska okazało się nic nie wartym świstkiem, a pani dyrektor Beata P. dalej będzie robić co zechce. Nawet opinia nauczycielki okazała się całkowicie nieważna w konfrontacji z zeznaniami dziewczynek, które o dziwo mówiły idealnie to samo (sprzecznie z własnymi rozmowami z ojcem i własnymi sms-ami) i tymi samymi słowami!!! Jak przez kalkę. Dobro dzieci Sąd Rejonowy w Gdyni ma w "głębokim poważaniu", bo widocznie uznał za debili sędziów z Gdańska i biegłych z Rodzinnego Ośrodka Doradczo - Konsultacyjnego w Sopocie. POLSKIE PRAWO TO PRAWO MARTWE. "Róbta co chceta" jakoś się to zawsze wytłumaczy. A apelacja kosztuje i może pacjent się w końcu zmęczy.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +4 [4]
~byk emeryt [2012-02-27 01:07]

cy mozna taka sedzina wyrzucic z roboty? pewnie nie bo podniosa sie glosy ze to dyskryminacja kobiet. czy ktos kiedys jeszcze bedzie pomagl polcjii jesli ta sedzina nie wyleci z roboty?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +6 [6]
~ech [2012-02-27 01:14]

I co policja ma robić z takimi durnymi prokuratorami i sędziami?! Ręce i nie tylko opadają.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [5]
~p [2012-02-27 01:09]

a potem się dziwią że nikt nie pomaga policjantowi na przystanku w warszawie, czy nikt nie chce świadczyć przeciw zbirom, a ta "sędzina " powinna być wywalona do sprzątania dworców

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~:-) [2012-02-27 00:25]

Dobrze, że ten Filip z Konopi jest znany. Trzeba jeszcze ludziom powiedzieć, gdzie mieszka, czym jeździ i gdzie parkuje.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~starszy [2012-02-26 23:56]

I kto teraz pomoże i zaufa policji, wielu po prostu odwróci się w drugą stronę i uda, że nic nie widzi. Co mnie to obchodzi po co mi ten kłopot?

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~stan [2012-02-26 23:48]

Bezprawie zgodne z prawem. A to Polska właśnie...

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~pytom [2012-02-26 23:34]

sprawa prof Wolniewicza,o co chodzi,bo nie wiem?

odpowiedz

Ocena: -27 [27]
~judge [2012-02-26 07:50]

Nie szukajcie taniej sensacji! Obrońca ma dostęp do akt sprawy i podejrzany także, więc nikt nie musiał niczego ujawniać. Sąd w uzasadnieniu ma obowiązek wskazać, na jakich dowodach się oparł, chyba że jest świadek in cognito. Redaktorze, poczytaj k.p.k.!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~berluscomi [2012-02-26 23:16]

prawo jest rowne dla wszystkich,zmienic prawo

odpowiedz

Ocena: +54 [54]
~Jan [2012-02-25 22:40]

Pani sędzina powinna być pozbawiona immunitetu sędziowskiego i już nie powinna pracować. Włosy się jeżą na głowie z takiej postawy sędziego !!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +24 [24]
~legislalista [2012-02-26 20:43]

Ta pani sędzia powinna znależć się natychmiast w więzieniu po odebraniu jej praw sędziowskich..Stróż prawa łamie prawo . To coś makabrycznego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +7 [7]
~Tycko [2012-02-26 23:09]

A jak sie czuje syn pana Tomczaka?

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~maly [2012-02-26 22:39]

zamknac babe

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~baba-jaga [2012-02-26 22:19]

Ta Pani nigdy już nie powinna być sędzią i mieć zakaz wykonywania zawodu .Niestety kolega musi pomagać koledze i tu jest to jasno pokazane .

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31