Polska Dziennik Łódzki

Łódź szykuje ostre cięcia

  A A A

fot. Polska Dziennik Łódzki

Tomasz Sadzyński, pełniący funkcję prezydenta Łodzi, zapowiedział ostre cięcia wydatków. W poniedziałek i wtorek zaczyna konsultacje z klubami radnych w tej sprawie, ale radni mają już własne propozycje oszczędności - pisze "Polska Dziennik Łódzki".

Jakie cięcia będą proponowane? - Nie wolno zrezygnować z budowy obwodnicy Nowosolnej, to dojazd do autostrady. Ale z rozpoczęcia budowy trasy Górna już tak - mówi Władysław Skwarka, szef klubu Lewicy. - Remont ulicy Rudzkiej zaplanowany w większym zakresie musi się skończyć w dwa lata, to też da oszczędności.

Według Skwarki, nie trzeba rezygnować z budowy Centrum Dialogu, bo połowę kosztów finansuje biznesmen z Izraela, umowy są podpisane. Ale około miliona można zaoszczędzić, rezygnując z drobniejszych inwestycji wokół centrum. - Dajmy spokój z Nowym Centrum Łodzi, pieniędzy z ministerstwa nie ma, więc... - znacząco urywa Skwarka.

Szef klubu radnych Lewicy w jednym ma poparcie Krzysztofa Piątkowskiego z PiS: trzeba zmienić uchwałę Rady Miejskiej, zakazującą wykupu mieszkań na Księżym Młynie i przy ul. Ogrodowej. - Nie łudźmy się, projekt rewitalizacji famuł pozostanie wizją, a sprzedaż mieszkań to pieniądze do budżetu - twierdzą zgodnie Skwarka i Piątkowski.

Radny Piątkowski uważa, że na drogach oszczędzać nie można, ale warto na administracji. - Oszczędności da restrukturyzacja magistratu, choćby likwidacja stanowisk głównych specjalistów z pensjami dyrektorów - uważa Piątkowski.

PO chce oszczędzać na drogach. Mateusz Walasek jako zbędne wymienia wydatki m.in. na modernizację ul. Targowej, a elementem projektu jest estakada nad parkiem Helenów czy przedłużenie al. Kościuszki z "wejściem" w ulicę Wólczańską. - Ruchu w centrum to nie poprawi, a dużo kosztuje - mówi Walasek.

Według PO, oszczędności można poszukać w spółkach. Na lotnisku już wykreślono budowę równoległej do pasa startowego drogi kołowania. - Skoro Gdańsk, obsługujący prawie dwa miliony pasażerów, nie ma takiej drogi, to nasz port da sobie radę bez niej - dodaje radny PO.

Aż 230 milionów wpływu do budżetu da przekształcenie administracji nieruchomości z zakładów w jednostki budżetowe miasta. - Zakłady mają swoje budżety, ale wspierają je miejskie dotacje - mówi Krzysztof Mączkowski, skarbnik miasta. - Jednostki są finansowane z budżetu i ich dochody są dochodami budżetu.

W jednym wszyscy są zgodni: ciąć trzeba. - Bez tego wybory prezydenckie jesienią nie będą potrzebne, bo miasto przejdzie w zarząd komisaryczny - kwituje< radny Skwarka.

Po co oszczędzać?

Bo dług miasta nie może w roku przekraczać 60% planowanych dochodów. Przekroczenie tej granicy oznacza zarząd komisaryczny. Według szacunków na 2010 r., najbardziej zadłużone są Kraków, Wrocław i Poznań - 59%, Gdańsk - 58%, Warszawa - 54%. Łódź ma dług na poziomie ok. 50%, ale bez cięć w 2011 r. ta wartość przekroczy 64% zadłużenia. Oszczędności pozwolą zejść do bezpiecznej granicy 54%, zwłaszcza że na 2010 rok planowane jest finansowanie inwestycji z kredytu.

Polecamy internetowe wydanie "Dziennika Łódzkiego"

Monika Pawlak

Oficjalne wydanie internetowe www.polskatimes.plZobacz Łódź na mapie
oceń
0
0
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~Ulther [2010-05-19 09:42]

Skwarka -esledowski szkodnik
Lodzianie - dajmy sobie spokoj z panem Skawrka, ktory od lat zasiada w Radzie Miejskiej, dyrektorowal spolkom miejskim i jest synonimem partyjnego aparatczyka - doskonalym w destrukcji, fatalnym w dzialaniach pozytywnych.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~oro [2010-05-17 07:41]

z artykułu wynika że Łodzą rządi biznesmen z Izraela
- gratulujemy łodzianom nowego zarządu. Nie będzie inwestycji - za to będzie centrum dialogu ...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lodzianin [2010-05-11 14:39]

A może by po dietach radnych?
Przecież to zaszczytna funkcja społeczna. Płatny tylko zarząd.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pius12 [2010-05-10 21:58]

Do Włodarzy miasta Łodzi
Można jeszcze opodatkować bezdomnych np. za spanie na klatce schodowej 100pln.,w kanałach 150 pln itd.przybędzi kasiory dla kolesi.

odpowiedz

Najnowsze

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Lipiec 2015
pn wt śr cz pt sb nd
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2