Przegląd

Bezkarność naćpanych kierowców

  A A A

3. Niezbędna jest zmiana prawa karnego w kierunku zaostrzenia kar za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Minimalną karą za takie przestępstwo powinno być osiem lat pozbawienia wolności bez zawieszenia kary oraz orzeczenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast wypadek śmiertelny spowodowany pod wpływem alkoholu lub środków odurzających powinien być kwalifikowany jak zabójstwo. Kierowca bowiem, siadając za kółkiem w stanie odurzenia alkoholowego lub narkotykowego, zdaje sobie sprawę, że na skutek wypadku może stracić życie niewinna osoba, i równocześnie godzi się na to.

4. Zmiana przepisów powinna także iść w kierunku obligatoryjnego przeprowadzania kontroli przestrzegania prawa pracy i kodeksu drogowego w spółkach transportowych. Po stwierdzeniu naruszenia tych przepisów aktem oskarżenia należałoby objąć zarząd i właściciela firmy transportowej zatrudniającej kierowcę – za niedopełnienie obowiązków, brak właściwego nadzoru i dopuszczenie do naruszeń prawa. Wyrok sądu karnego pomógłby poszkodowanym w dochodzeniu odszkodowań i zadośćuczynienia przed sądem cywilnym.

5. Ponieważ na tragiczny stan bezpieczeństwa na polskich drogach znaczny wpływ ma niewydolność Inspekcji Pracy i Inspektoratu Transportu Samochodowego w zakresie kontroli firm transportowych, konieczna jest organizacja niezależnego systemu weryfikacji wyników kontroli.

Wdrożenie tych zmian w odniesieniu do kierowców, którzy prowadzą pojazd po zażyciu szeroko rozumianych substancji odurzających i powodują pod ich wpływem wypadki ze skutkiem śmiertelnym, jest nakazem chwili. Wzorem dla Polski powinna być zainicjowana obecnie w USA akcja przeciwko odurzonym kierowcom. U nas rozwija się kampania „Tiry na tory”, coraz częściej także zwoływane są marsze protestu i akcje społeczne. Jedynie wspólne działania wielu instytucji i osób pokrzywdzonych mogą przerwać krąg milczenia wokół tysięcy osób zabijanych przez piratów będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Najwyższa pora, by władze państwowe zrozumiały, że ponoszą odpowiedzialność za brak bezpieczeństwa korzystających z polskich dróg. Czas zakończyć śmiertelne żniwo na polskich drogach.

Z ostatniej chwili

Sprawca opisanego na początku wypadku jest na wolności, mimo że grozi mu kara 12 lat więzienia. 26 listopada br. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił wobec niego areszt. Nic nie stoi na przeszkodzie, by oskarżony uciekł za granicę.

Rodzice zabitej w wypadku kobiety będą skarżyć do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nierealizowanie przez państwo polskie zaleceń Unii Europejskiej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jerzy Hanuza
Urszula Ropuszyńska-Hanuza
Andrzej Dryszel
poprzedniapoprzednia 1 2 3 4 z 4
oceń
8
23
Podziel się
 

Opinie

Ocena: -3 [3]
~pit [2012-12-07 09:33]

Najgroźniejszą używką po której nigdy nie powinno się jeździć to alkohol. Ale czy ludzi bali by się kierowcy pod wpływem marihuany albo amfetaminy? Nigdy nie słyszałem o jakimś dużym wypadku z udziałem kierowcy pod wpływem trawy, a po amfetaminie słyszałem, ale jest tego tak mało, że nie można mówić o żadnym problemie jak w przypadku alkoholu. Zdolności kierowania pojazdem po amfetaminie powinny wzrosnąć, skoro encyklopedia mówi, że po spożyciu wzrasta koncentracja.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~pit [2012-12-08 10:05]

przecież amfetamina to taka mocniejsza kawa i sugerujecie, że to utrudnia jazdę? Może zakazać jeździć w takim razie po kawie bo działa pobudzająco?

odpowiedz

Ocena: +3 [11]
~Transportowiec [2012-12-07 09:36]

Mówmy szczerze nie kierowca tylko złodziej ropy! Każdy z nich siorpie paliwo i sprzedaje po cichu. Chamy potrafią z nowych ciężarówek tez spuszczać ropkę. Zatrudniam 30-tu złodzieji ropy. Kozaki z nich tylko ,gdy są w grupie, a gdy wezmę na rozmowę pojedyńczo to a ni me ani be tłumok sie giba i sprzdaje kumla(szefie Nowak to owszem widziałem jak brał,ale ja nie,szefie ja potrzebuję tej pracy mam rodzine,proszę,proszę -taki jest kozak w biurze). Co drugi ma zęby wyplute,bo ropa mu wżarła. MASAKRA. Sądze że żle nie płacę,bo wiekszość z nich pracuje(handlują paliwem) u mnie ponad 10 lat,ma ładne domy,żony nie pracują,więc żle nie mają

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [5]
~tagr [2012-12-07 10:04]

Kiedy odpowiednie służby zaczną kontrolować TiRy ,przekraczają dozwoloną prędkość ,jadą jeden za drugim w odstępach 2-3m po 3-4,żeby nie można ich wyprzedzić.Używają tylko CB radia i śmieją się z kontrolujących.Dlaczego po przekroczeniu zachodniej granicy jadą zgodnie z przepisami??

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [5]
~kierowca [2012-12-07 10:01]

Ciężarowe często doganiają inne auta w terenie zabudowanym i wymuszają szybszą jazdę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~goovnoh [2012-12-07 11:14]

a taki GasiPies i jego wyznawcy , pragna rozecpac polskie spoleczenstwo. Kuriozum. Jaralem marichuane i prosze uwierzyc.. to tez narkotyk w pelni tego slowa znaczenia, z milonem negatywnych efektow uboczncyh. Zlodziej GasiPies, do komieniolomu, czerpac urobek!

odpowiedz

Ocena: -1 [3]
~Ja [2012-12-07 09:39]

Cóż pisząc o transporcie drogowym pisanie tego typu bzdur jest niedopuszczalne:wystarczy, aby firma transportowa miała choć jedno auto ciężarowe w zapasie, a ominięcie norm pracy kierowcy (dziewięć lub, dwa razy w tygodniu, 10 godzin dziennie, po czterech i pół godzinach jazdy 45 minut przerwy) będzie już łatwe, tyle że wymagające dobrej organizacji. Po prostu po dziewięciu czy 10 godzinach regulaminowej jazdy kierowca przesiada się do drugiej ciężarówki, a ta, którą do tej pory jechał, „odpoczywa” – i w rejestratorach wszystko jest w porządku. Brak wiedzy. Dołożę do tego, że pewnie przedstawiciele handlowi którzy niejednokrotnie pokonują codziennie większe odległości z wyższą prędkością których czas prowadzenia samochodu nie jest ewidencjonowany w jakikolwiek sposób śpią, niejednokrotnie po 3-4 godziny na dobę pewnie wspomagają się napojami energetycznymi. Jak zwykle tylko kierowcy ci ężarówek są źli

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -3 [9]
~fakt [2012-12-07 09:42]

/to czemu armia podaje pilotom amfetaminę..? a kierowcy nie mogą brać? przecież to poprawia koncentrację.....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [1]
~Były. [2012-12-07 09:47]

Kierowcy piekarń - pobudka o 02:00 i do piekarni.Szybki załadunek,walka o kosze i w drogę i rura - bo szef ryja drze że już powinienem być tam a ja dopiero tu i taka walka do fajrantu a tu korki.O godz 8:30 już odpływasz i wtedy biorą żeby nie spać a wtedy po spidzie to jest power i rura,rura i 100 - 120 km/godz.A nie bierzesz to w najlepszym wypadku leżysz przewrócony na poboczu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [7]
~anonymos [2012-12-07 09:59]

Pod wpływem anfetaminy nie dał rady to na trzeźwo już napewno wcześniej by rozwalił samochód, jego wina że pracodawcy chcą by jeździli 24 godz na dobe, 7 dni w tyg, a jak ci sie nie podoba to narty, mają innych np takich co ciapja fete, ale to wszyscy maja gdzieś, każdy po co te tiry, dzięki nim masz wszystko w sklepie itd, więc najlepiej pisac o naćpanych kierowcach tirów, a nie o wyzysku przez pracodawców i to nie tylko w tej branży

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +27 [31]
~maciej [2012-12-07 09:28]

Kierowcr TIRów to mały pikuś.Kierowcy busów to dopiero naćpani.Musz,,,a dziennie pokonać 1000-1500 km i bez narotyków nie daliby rady.To jest poważny problem.Należy wprowadzić tochografy również w busach.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~xdawd [2012-12-07 10:37]

pisowcy tylko podwyższac kary wszyscy do więzienia

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jan13 [2012-12-07 10:28]

Co na to szeryf Tusk i jego podwładny kowboj Nowak ? Co na to Seremet i Gowin ? Pieniądze na likwidację małych prokuratur są, ale na narkotestery to już nie ma ? Co na to oszołom Palikot ???? Zalegalizujmy narkotyki !!!!! Będzie bezpieczniej na drogach i podwórkach !!!!! Dane mówią o 587 kierowcach po narkotykach i 115627 po alkoholu. A ile testów było na narkotyki, a ile na alkohol ? Czy to tajemnica ? A przestępstwa popełniane po narkotykach nie tylko przez kierowców ?

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~tito [2012-12-07 10:27]

wiadomo jak tirowcy śmigają po ulicach ...jakbym miał broń to z pewnością już niejednego bym odstrzelił,

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~dorocik [2012-12-07 10:01]

najpierw to sie weźcie za przedsiebiorców bo to przez nich tak kierowcy jeżdżą , cholerni dorobkiewicze !!!!!!! wiecznie im mało i mało. Tchograf na " górną półke" czyli za okno i każdą jechać dalej za nich ktoś powinien sie wziać!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~kiki [2012-12-07 10:21]

Pracodawcom było by na rękę , żeby pracownik im jeszcze dopłacał -- że zrobili im łaskę że pozwolili mu pracować ,,, I KTOŚ POWIEDZIAŁ ŻE NIEWOLNICTWO ZOSTAŁO ZNIESIONE,, --NIE W POLSCE ,, NIE W POLSCE,,,,,,,,,,,,,,,,

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~lars [2012-12-07 10:21]

co drugi gówniarz w wieku 18-25 jeździ na dragach. Krople do oczu i żaden glina nie zauważy. Kiedy znam kilku takich ćpunów. życie bez jarania nie istnieje. kiedyś przy kontroli powiedziałem policjantom żeby badali młodych gnojków na zawartość narkotyków bo wiem ze jeżdżą naćpani to mi powiedzieli że nie maja odpowiednich testerów, a z każdym nie będą jeździć na badania.

odpowiedz

Ocena: +90 [98]
~romsiw [2012-12-06 12:25]

Chory kraj,chore prawo a najbardziej z tego chory wymiar sprawiedliwości i elity władzy. Sędzia po wydaniu wyroku uniewinniającego ,na sprawcę morderstwa drogowego pod wpływem narkotyków czy alkoholu,powinien wyć usunięty z zawodu,bo kieruje się mamoną a nie sprawiedliwością, którą powinien się kierować. Jest t o według mojej opinii najgorszy ludzki chwast i winno się go tępić wszelkimi dostępnymi środkami. Niczym taki sędzia nie różni się od tego mordercy drogowego.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -1 [3]
~kierowca [2012-12-07 10:20]

I znowu nagonka na ciężarówki. Nie będę dyskutował na temat statystyku mówiących, iż 20% wypadków jest z naszym udziałem, gdyż są prawdziwe . Jednak nikt nie napisał tego, iż zaledwie 2% to wypadki przez nas zawinione.W 98% wypadków to inni kierowcy w nas wjeżdżają.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Gemin [2012-12-07 10:20]

Zginie jeszcze wiele osób!Szczekacze będą pluli na socjalistów,Żydów,Rosjan,i pewnie wielu innych!Ale przyjdzie czas rozsądnych rozwiązań i powrót do idei wielkich socjalistów,Żydów,Rosjan i wielu innch!

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31