Fakt

Tak polskie państwo niszczy... Polaków

  A A A
W małym czy dużym mieście. Właściciel dużego biura podróży czy małego kantoru. Każdy może być następną ofiarą lokalnego układu. Historie niczym w filmie "Układ zamknięty" to niestety codzienność polskich przedsiębiorców. Urzędnikom skarbówki, prokuratorom, inspektorom handlowym często potrzeba niewiele, by podjąć decyzje mogące zniszczyć firmę, pozbawić ludzi miejsc pracy, a przedsiębiorców – majątku.

Potem okazuje się, że nie było dowodów, przesłanki były zbyt wątłe, opinie zbyt pobieżnie sporządzone albo dane wzięte z sufitu. A odpowiedzialność za błędne decyzje? Nie ma żadnej – ani karnej, ani dyscyplinarnej. Czasem tylko niektórzy zdobędą się na przepraszam. To jednak nie cofnie ludziom straconych lat, często spędzonych w areszcie, zdrowia, a przede wszystkim biznesu, z którego nic nie zostało. Opisywane przez nas historie wydarzyły się niestety naprawdę. Każda z nich jest ludzkim dramatem. Niektóre przez kilkanaście lat nie zostały rozwiązane.

Nina Cholewicka: Zabrali mi wszystko, żyję tylko z alimentów!

Przez 10 lat była w Chmielniku jednym z największych pracodawców. Jej szwalnia doskonale prosperowała. Zatrudniała 50 osób. O kolekcjach jej ubrań pisały największe magazyny modowe. Do czasu.

W ciągu kilku dni weszło do niej kilka kontroli – skarbówka, inspekcja pracy, inspekcja handlowa... Na podstawie danych z wysypiska śmieci orzeczono, że powinna płacić wyższe podatki. Zaczęła walczyć. Biegły rozprawił się z zarzutami prokuratury. Sąd jednak nie dał mu wiary. Zaczęło brakować pieniędzy na kolejne zamówienia i płace dla ludzi. Cholewicka wzięła więc kredyt pod zastaw domu. Nie spodziewała się, że sprawy potoczą się tak szybko, że nie będzie go w stanie spłacić. Wygrała w sądzie dopiero po latach. Kolejny biegły uznał, że urzędnicy się pomylili. Cudem uniknęła eksmisji.

Cholewicka nie ma wątpliwości: zniszczył ją układ. – Raz usłyszałam, że jak skorzystam z usług pewnej kancelarii prawniczej z Kielc, to moje kłopoty się skończą – opowiada. Mówi też, że innym razem przyszedł do niej mężczyzna, który przedstawił się jako sympatyk SLD. – Zaproponował, abym dała pieniądze na kampanię wyborczą. Też się nie zgodziłam. Zaraz potem weszła do mnie ta kontrola – mówi.

Dziś żyje z alimentów po byłym mężu. Walczy o odszkodowanie od państwa.

Marek Kubala stracił salon samochodowy. Oskarżono go na podstawie jednej notatki.

Choć w areszcie spędził "tylko" trzy tygodnie, w tym czasie stracił wszystko. Bank na poczet zabezpieczenia udzielonych kredytów zajął jego majątek, kontrahent z Hiszpanii – samochody z jego salonu.

Zaczął od importu aut zza oceanu. Potem został dilerem Seata. Zbudował salon w Wałbrzychu. Szło mu świetnie. Do 13 grudnia 2000 roku. O szóstej rano 80 funkcjonariuszy CBŚ otoczyło jego dom. Wpadli do środka z bronią, zakuli go w kajdanki i zawieźli do oddziału straży granicznej w Kłodzku.

Zarzut – zaniżanie cła przy sprowadzaniu aut zza oceanu. Dopiero w 2002 r rozpoczyna się proces, bo sąd pięć razy zwraca prokuraturze akt oskarżenia do poprawki. Dowodem była notatka funkcjonariusza straży granicznej, który wyliczył sobie na oko, że Kubala powinien płacić o kilka tysięcy złotych więcej cła za jeden samochód. W 2011 roku proces skończył się uniewinnieniem.

Kubala: – nie wróciłem do biznesu. Jestem właścicielem nieruchomości, w której był mój salon. Z jej wynajmu mam około 6000 zł miesięcznie, ale dostaję do ręki 900 zł, gdyż reszta idzie na egzekucję komorniczą. Długi urosły w 10 lat z 2 mln zł do 10 mln zł. – opowiada Kubala.

W ciągu pół roku, skarbówka 9 razy kontrolowała firmę Stanisława Kujawy.

Przedłużające się kontrole lubelskiej skarbówki od miesięcy niszczą Centrum Handlowe Nexa. Spółka ma problemy ze spłatą zobowiązań. Ze 173 osób zwolniła ponad 150. Kłopoty zaczęły się w ubiegłym roku, kiedy fiskus zamroził należny firmie zwrot podatku VAT – bagatela 30 mln zł. Pretekstem są prowadzone kontrole. W ciągu pół roku było ich już dziewięć. Do dziś zakończyły się tylko dwie, które wykazały mało znaczące nieprawidłowości na niewielkie kwoty. – Bezkarność urzędnicza jest zastraszająca. Kiedy parę lat temu był casus pana Kluski, sądziłem, że to jest jednorazowy wybryk – mówi Stanisław Kujawa. Sprawę zgłosił już do CBA. Chce ukarać winnych.

Iwona Świetlik za 9 tysięcy długu, przesiedziała w więzieniu dwanaście miesięcy.

Iwona Świetlik trafi do więzienia za 9500 zł zaległości wobec ZUS. Tyle jej zostało z długu, na poczet którego urzędnicy za bezcen wyprzedali jej firmę.

Jeszcze niedawno właścicielka firmy odzieżowej Ivett była jednym z głównych pracodawców w Rawie Mazowieckiej. – Straciłam firmę, dom, zajęto mi konta, jestem bezdomna, nie miałam już z czego tych dziewięciu tysięcy spłacić – mówi. Firma zatrudniała ponad 60 osób. Gdy w 2009 r. miała kłopoty, narobiła długów w ZUS. Urząd złożył wniosek o upadłość likwidacyjną firmy wartej prawie 10 mln zł, choć miał zabezpieczoną hipotekę na 2,5 mln zł! Syndyk rozprzedał majątek za bezcen. – Zarzutów żadnych nie mam – ucina dzisiaj.
1 2 z 2 następnanastępna
oceń
75
7
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~gej [2013-04-21 05:07]

Czuje wielki wstyd. W roku 85-ym bylem swiadomy,ze inny gej, ktory "opiekowal" sie hrabina Potocka w Krakowie w palacu Potockich poprostu okradal Ja.. . To straszne... . Od tego czasu minelo 30 lat, a ja czujesie podle...

odpowiedz

Ocena: +11 [11]
~Dom [2013-04-21 05:05]

Również uważam że Korwin od dawna ma dobry plan działania (szczególnie jeśli chodzi o nie nękanie ludzi wysokimi podatkami) i widać że jest człowiekiem czynu. Ale ludzie tego nie chcą, albo Korwin na starcie strzela sobie w kolano swoimi wypowiedziami, tymczasem politycy wybierani od ponad 20 lat mamią wyborców swoimi wypowiedziami, a ich "czyn" sprowadza się do organizowania nam teatrzyku w TV.

odpowiedz

Ocena: -2 [4]
~fetka [2013-04-21 05:04]

nie moze rzad zrozumiec,ze towary w polskich i europejskich sklepach sa produkowane przez tania sle robocza Chin,Inndi,,itd.A ludzie powinni dostawac pieniadze w rozny inny sposob, zeby ten towar wykupic i nie cierpiec biedy.Im wiekszy zasilek ,tym wiecej wroci pieniedzy w postaci podatku...np,,:5tys zasilku,2tys podatku.,Znika bieda,a kraj staje sie bogaty.

odpowiedz

Ocena: +26 [72]
~luk [2013-04-21 00:36]

POstkomuna to mafia wyrosla z SLD i dawnej PZPR. Mieliscie Polacy szanse, takiego prezydenta jak Lech Kaczynski juz nie bedzie. Trzeba bylo go chronic.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +14 [14]
~Marek [2013-04-21 04:42]

Zastanawiam sie kiedy wreszcie ktorys z tych "obroncow" prawa odpowie za zarzuty nie drobne, jakie na ogol im sie wysuwa, ale za sabotaz gospodaarczy kraju? Prokuratorzy zdaje sie juz zapomnieli o istnieniu takiego paragrafu, a przeciez tak bardzo potrzebne jest jego ozywienie. Problem tylo w tym, ze glownymi oskarzonymi byliby ich koledzy.

odpowiedz

Ocena: +113 [113]
~gość [2013-04-21 00:30]

sądzę , że takie urzędnicze procedury wykańczania firm skończą się ... kiedy nagle ... w niewyjaśnionych okjolicznościach zaczną ginąć urzędnicy skarbówki ... kontrolerzy ... inspektorzy ... itp . Nie , żebym komuś coś sugerował ... ale kiedy ktoś zda sobie sprawę , że w wyniku swojej "pracy" może stracić łeb ... dwa razy zastanowi się zanim podpisze jakiś papierek . SAPER MYLI SIĘ TYLKO RAZ !!! A urzędnik państwowy ???

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -2 [6]
~wiwisekcja [2013-04-21 04:37]

gadu gadu ple ple ple, idźcie oglądać telenowele

odpowiedz

Ocena: +19 [23]
~paradox [2013-04-21 01:21]

mieszkam w kanadzie od 27 lat. dokladnie tak samo dzieje sie tutaj. zamordyzm finansowy, oraz golenie do golej skory baranow, ktore nie daja sie ostrzyc jest podstawa na farmie rothschilda.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +3 [3]
ediolsztyn [2013-04-21 04:28]

Poczekam,,,,,,,Ty tez jestes komunistĂś,skoro nie dodales mojego komentarza,prawdziwego z glebi serca....

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
ediolsztyn [2013-04-21 04:24]

Nim polska komunistyczna szlachta wpusci mnie aktora na forum,to tak dlugo musi trwac...Czemu sie ludzie boicie nawet dziennikarze,redaktorzy,,,,,,,Otworzcie w koncu wrota,macie przed soba zycie,szukajcie prawdy....Ona Wam sie odwdzieczy,,,,,,,

odpowiedz

Ocena: +7 [9]
ediolsztyn [2013-04-21 04:10]

W Polsce???wyrzucilabym wszystkich rzadzacych na brug,,,,tam powracaja tacy jak Pan Millerrrrrr, dwulicowiec ,Walesa,Jaruzelski Kwasniewski,Gierka malo pamietam....Pan Komorowski,nie moge go nazwc Prezydentem,bo nigdy nie bedzie....

odpowiedz

Ocena: +6 [8]
~Leon [2013-04-21 00:44]

No i co z tej pisaniny wyniknie? Nic, dalej bedzie to samo. Jedynie kolejna okupacja, rozbior moze to zmieni. Proponuje wypowiedziec wojne Niemcom i za godzine sie poddac. Oni zaprowadziliby porzadek. Smutne. No ewentualnie uszanowac prawo do posiadania broni przez obywatela. Przedsiebiorcy beda sami sie bronic przed urzedasami . No ale kto to ma przeprowadzic?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +14 [14]
~Polak mały [2013-04-21 00:55]

Jestem Polakiem i czuję się w tym kraju tak jakbym nie był u siebie. Obcokrajowcy którzy tu przyjeżdzają mają tu lepiej niż ja, a ja nawet nie mogę znaleźć normalnej pracy. Bardziej u siebie czułem się jak mieszkałem z granicą, obce panstwo traktowało mnie lepiej niż moje własne. I chyba czas tam powrócić..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +7 [7]
~JKB [2013-04-21 03:56]

Należało by sprawdzić kto imiennie stał się właścicielem odebranych firm a jak przyjdą lepsze czasy rozliczyć , odebrać a następnie zesłać na sybrię !

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~iga [2013-04-21 03:54]

Zamknac na 5 tygodniu do aresztu pod haslem zoorganizowanej grupy przestepczej,twoja firma padnie,a panstwo wyplaci odszkodowanie 7tysiecy zlotych.BRAWO

odpowiedz

Ocena: +38 [42]
~Paweł [2013-04-21 01:36]

to szok w normalnym świecie nie do pomyślenia komuna dalej rządzi się w tym kraju za wszystko kara tragedia na szczęście zyję w normalnym kraju daleko od komunki. Dziwie się tylko ze nikt nie probuje wyprowadzić ludzi na ulice przecież nie można budowac demokracji na prawie z lat stalinowskich 1950 , 1966 itp. stare prawo to dalej komuna

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +3 [3]
~AND [2013-04-21 03:25]

Na bandytów w urzędniczych garniturach jest tylko jeden skuteczny sposób. Odpłacić pięknym za nadobne. prokuratora, który niesłusznie oskarża na podstawie nieprawdziwych lub fałszywych informacji mimo że jak mówi działał zgodnie z prawem załatwić jego bronią. To całe sądownictwo niezależna prokuratura jest dla inteligentnych, mądrych i sprawiedliwych ludzi nie dla bydła. Bydło do rzeźni.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Nick [2013-04-21 03:22]

Takie jest moje imie.i prosze podac moj 3-minuty wczesniej zamieszczony komentarz....Czy musze dane podac do Strasburga....

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~Nick [2013-04-21 03:16]

Jestem z krwi i kosci Polka,mieszkam poza granicami,dziwi mie bardzo to,ze ja musze placic za przejazd nowo otwartymi autostradami,jezeli oni to dostali z Unii ....Czy Polak jadac niemiecka pozadna ,autostrada ma bramki?????Jest mi wstyd!!!!!!!!!

odpowiedz

Ocena: +11 [13]
~michael [2013-04-21 03:01]

Slyszalem mnostwo podobnych historii z tego chorego kraju. Wpierw czerwoni dogadali sie z solidarnoscia i podzielili sie wladza. Potem wladza dogadala sie z mafia i podzielili zyskami . Teraz wladza z mafia wykancza polskich przedsiebiorcow ale tylko tych ktorzy nie chca placic haraczu . Ci co placa haracz albo oddaja swoje firmy podstawionym ludziom , jakos moga zyc , czyli nie ida do wiezienia . Wspolczuje tym , ktorzy jeszcze mieszkaja w tym do granic mozliwosci skorumpowanym kraju

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31