Gazeta Polska Codziennie

Przechowalnia tajniaków PRL-u

  A A A

fot. AP

Co dziesiąty pracownik MSZ-etu przyznał się do współpracy z tajnymi służbami PRL-u i nadal pracuje w dyplomacji – wynika z informacji udzielonej posłom komisji spraw zagranicznych przez wiceminister Grażynę Bernatowicz–Bierut. Posłowie PiS-u dopytują, dlaczego osoby te nadal są awansowane i traktowane jak najlepsi profesjonaliści, choć służyły obcemu państwu.

W MSZ-ecie pracuje nadal 131 osób, które przyznały się do współpracy bądź pracy dla tajnych służb minionego systemu. Wielu pełni ważne funkcje kierownicze w resorcie. Oprócz nich w ministerstwie zatrudnione są osoby, które do niczego się nie przyznały, ale ich oświadczenia lustracyjne zostały zakwestionowane przez IPN.

Na posiedzeniu komisji sejmowej nie pojawił się minister Sikorski. Obecna była za to wiceminister MSZ-etu Grażyna Bernatowicz-Bierut, która zaznaczyła, że nie wyjaśni kwestii nieobecności szefa resortu, gdyż nie zajmuje się sprawami kadrowymi.

Wiceszefowa resortu stwierdziła, że nie ma przepisu nakazującego zwolnienie osób, które złożyły zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne dotyczące swojej pracy dla tajnych służb PRL-u.

– Czym innym jest zwalnianie takich pracowników, a czym innym awansowanie na wysokie stanowiska – mówiła poseł Anna Fotyga (PiS). Bernatowicz-Bierut przekonywała zaś na posiedzeniu komisji, że osoby te są zatrudnione, ponieważ to „wysokiej rangi profesjonaliści". – Są oni na ogół bardzo dobrze przygotowani do pełnienia funkcji dyplomatycznych – chwaliła wiceszefowa resortu.

Posłowie PiS-u przypominali, że awansowane przez ministra Sikorskiego na kierownicze stanowiska osoby to absolwenci sowieckiej państwowej szkoły dyplomacji MGiMO, a także współpracownicy tajnych służb PRL-u.

Nie wszyscy posłowie jednak mieli za złe ministerstwu, że zatrudnia komunistycznych agentów. Wiceminister Bernatowicz-Bierut musiała zapewnić posła Tadeusza Iwińskiego (SLD), że pracownicy MSZ po MGiMO nie są dyskryminowani. Wprost przeciwnie. Według niej to „świetnie przygotowani" dyplomaci, dlatego powierzane są im ważne funkcje w resorcie.

Posłowie PiS-u nieusatysfakcjonowani wyjaśnieniami przedstawiciela MSZ-etu złożyli w środę wniosek o zamknięte posiedzenie w sprawie pracujących obecnie w dyplomacji byłych pracowników i współpracowników służb specjalnych. Domagają się na nim obecności szefa MSZ-etu Radosława Sikorskiego.

– Powstaje pytanie, kiedy ludzie ci byli fachowcami – gdy służyli Związkowi Sowieckiemu, zupełnie innej doktrynie politycznej, czy dzisiaj – w służbie państwa demokratycznego. Nie mogą być dobrzy wtedy i dzisiaj. To, że tak wiele tych osób funkcjonuje w MSZ-ecie, to konsekwencja polityki tworzenia obecnej klasy panującej, opartej na elitach systemu komunistycznego – skomentował dla „Codziennej" poseł Waszczykowski.

Maciej Marosz
oceń
2
1
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~rychu [2013-01-07 17:06]

Do kuflowego cyklisty. Za dużo się w pracy chlało. Nie zasmiecać belkotem internetu sieroto PRL.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~kuflowy rowerzysta [2012-09-04 08:34]

Szanony panie Waszczykowski ile pan ma lat że pluje pan na to w czym był czyli za PRL.Trochę szacunku dla ludzi z którymi pan współpracował mówi pan o że inni są be a pan jest cacy to kawa na ławę . A według przysłowia uderz w stół, co się odezwie do pana należy odpowiedz mam rację czy też nie rocznik 52 a pan który?.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~kuflowy rowerzysta [2012-09-04 08:34]

Szanony panie Waszczykowski ile pan ma lat że pluje pan na to w czym był czyli za PRL.Trochę szacunku dla ludzi z którymi pan współpracował mówi pan o że inni są be a pan jest cacy to kawa na ławę . A według przysłowia uderz w stół, co się odezwie do pana należy odpowiedz mam rację czy też nie rocznik 52 a pan który?.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kuflowy rowerzysta [2012-09-04 08:22]

Co wy dupki myślicie pokazując do forum swoje myślenie takie mylenie prowadzi do jednej rzeczy PAŃSTWO TO INTERESY RZĄDZĄCYCH A TY MASZ GÓ...NO DO POWIEDZENIA I TO JEST ODPOWIEDZ . Marsz na wybory tylko spójrz co ci wylatuje z tyłu.

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31