Tiry rozjadą Mazury?

  A A A
Budowa drogi krajowej E16 przez środek Mazur grozi zniszczeniem siedlisk m.in. orlika krzykliwego, traszki grzebieniastej czy derkacza. Drogowcy o tym doskonale wiedzą, a mimo to planują budowę. Ujawnione przez „Rzeczpospolitą” plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wywołały burzę, gdyż droga krajowa E16 Mrągowo – Orzysz musi, zdaniem drogowców, przeciąć największe w Polsce jezioro rynnowe – Tałty.

Proponują oni 350-metrowy most lub 850-metrową estakadę. Już protestują ekolodzy, żeglarze i miłośnicy mazurskich jezior. Drogowcy zapewniają, że trwają konsultacje społeczne. Mają wyłonić najlepszy wariant budowy drogi.

Ale drogowcy mijają się z prawdą. „Rzeczpospolita” dotarła do ekspertyzy przygotowanej przez nadleśnictwo w Strzałkowie. Opinia powstała na zlecenie GDDKiA. Drogowcy już w lutym tego roku poprosili leśników, by ci opisali im, jakie gatunki zwierząt występują w miejscu, gdzie ma powstać krajowa szesnastka. Leśnicy w kwietniu odpowiedzieli, że droga zniszczy wiele cennych przyrodniczo siedlisk: żółwia błotnego, traszki grzebieniastej, kumaka nizinnego, orlika krzykliwego czy derkacza. Wszystkie wymienione przez leśników gatunki objęte są w Polsce ścisłą ochroną. Dodatkowo derkacz wpisany jest na czerwoną listę gatunków zwierząt, którym grozi wyginięcie.

Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek, już miesiąc temu proponował GDDKiA, by odsunąć szesnastkę poza Krainę Wielkich Jezior. Ekolodzy mówią o budowie obwodnicy Mazur. Co na to drogowcy? Ten region jest zacofany komunikacyjnie i jeśli nie wybudujemy dobrej drogi, to taki już zostanie – odpowiada Mirosław Nicewicz.

kab
oceń
0
0
Podziel się
 

Opinie

Ocena: 0 [0]
~POLSKAmojaOJCZYZNA [2012-04-16 21:54]

Polacy nie gęsi swój język MAJĄ ...jestem Polakiem nazywam się Zbigniew Mazur i jest to Moje dziedzictwo, będę WALCZYŁ O Polskę gdyż to piękny kraj [podpisano] PATRIOTA100%

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jazmig [2008-07-29 07:46]

Jakim cudem most może zniszczyć żółwia błotnego?
Ja rozumiem ochronę przyrody, ale nie przesadzajmy. Jakim cudem samochody na moście mają zniszczyć żółwia, nie rozumiem. Jeżeli Mazury chcą pozostać bez dróg, to może da się to zrobić, ale należy o to spytać w referendum mieszkańców, a nie leśników czy burmistrza miasteczka.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~maniek [2009-01-24 10:03]

wpisać
Całą ścianę wschodnią uznać jako zabytek klasy zerowej ,ekologów opodatkować na żecz pomocy mieszkających tam ludzi,powietrzem nie będą żyć.Zakaz poruszania się samochodami jak do Morskiwgo Oka.Elologów w polsce to porąbało ,czy ktoś im płaci żeby działali na szkodę Polski.Cała europa zachodnia pobudowała autostrady nie oglądając się na nic.Komu zależy żeby cała ściana wschodnia była zacofana.Uważam że można ekologie pogodzić z wymogami nasztch czasów.Ekolodzy, ile płazów gadów i innej zwierzyny oraz ptactwa ginie pod kołami na bocznych drogach. Walczcie o ciągi komunikacyjne z prawdziwego zdażenia z przejściami dla zwierzęd z ekranami dla ptaków,to jest ochrona przyrody.Widziałem przejście autostrady estakadą przez dolinę rozpudy,uważam za dobre rozwiązanie.Nie nazywajcie się ekologami tylko zadymiażami.Ja uważam się za prawdziwego ekologa,bo robię to codziennie.Na moje działce(1500m) dzięki temu że nie używam chemii rosną podgrzybki ,maślaki,kozaki,oraz storczyki(stoplamek)objętych ochroną.Natomiast u sąsiadów stosujących wszlkiego rodzaju wynalazki-trawa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Oya nocik [2009-01-24 08:23]

Stop dla dróg i autostrad na Prusach Wschodnich!
Zacznijcie wreszcie budować drogi w Posce,a tu dopiero po konsultacji niemcami.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Historyk [2008-07-29 08:14]

EKOLOGOM WSZYSTKO PRZESZKADZA
Nie wierzę tym fanatykom. Sami na codzień korzystaja z dobrodziejstw cywilizacji, w tym dróg, a a ekologia na codzień z dala od nich. Przykład obwodnicy Augustowa jest kliniczny. Podobnie było ze zbiornikami wodnymi na Podhalu. Ile tam było protestów przy ich budowie . Łatwo można sobie wyobrazić wielkokrotność dzisiejszej tragedii powodziowej gdyby ich nie było.O oszustwach różnej maści towarzystw na Śląsku czy w Warszawie też było głośno. Danie kasy załatwiało wszystkie ewentualne protesty przeciwko inwestycjom.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Warm [2008-07-29 09:26]

Rozjeżdżają
Tranzyt wsadzić na wagony i po problemie. Pomysł ten ma swoich mocodawców na Wschodzie!!

odpowiedz

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31