Gizmodo.pl

Nastolatka patentuje nowy silnik kosmiczny

  A A A
(fot. Gizmodo.pl)


O dziewczynę imieniem Aisha Mustafa wkrótce zabijać się będą największe instytucje naukowe świata. Podczas gdy jej rodacy zabijali się nawzajem na placu Tahrir - ona, studentka fizyki interesująca się mechaniką kwantową, pracowała nad projektem nowego silnika, który może napędzać statki kosmiczne, nie zużywając przy tym ani kropli paliwa.

Zaprojektowany i opatentowany przez nią silnik opiera się na zasadzie mechaniki kwantowej, która mówi, że próżnia nie jest pusta, a składa się z niezliczonych ilości cząsteczek i antycząsteczek, które pojawiają się, zderzają ze sobą i „znoszą się” nawzajem kończąc swój żywot. Wszystko to dzieje się tak szybko, że nie jesteśmy w stanie tego zaobserwować.

Mustafa wymyśliła sposób na to, by przy pomocy efektu Casimira złapać część tego efektu kwantowego, co pozwoli na wytworzenie ciągu. Co prawda niewielkiego, ale za to darmowego i niezależnego od zewnętrznych źródeł zasilania, który może pchać statek kosmiczny przez dekady. A ponieważ do wyłapania części energii kwantowej potrzebne są dwie specjalnie przygotowane płytki krzemu położone blisko siebie, silnik taki byłby niezawodny.

Ponieważ w przestrzeni kosmicznej z reguły nie ma materii, która mogłaby stawiać opór, nietrudno osiągnąć przyśpieszenie – wystarczy odpowiednio długo generować ciąg. Problem polega na tym, że do tej pory zawsze zakładało to wykorzystanie jakiegoś paliwa, czy to rakiet chemicznych, czy rozpędzonych jonów gazów szlachetnych. A to paliwo trzeba było zabierać z Ziemi. Dzięki jej patentowi sama fizyka może napędzać nasze sondy.

Wynalazek Mustafy jest niezwykły. Ona sama ma nadzieję dopracować początkowe plany i sprawdzić działanie silnika w praktyce. Niestety Egipt, tak jak i Polska, nie należy do krajów, które inwestują duże pieniądze w naukę. Jak na razie genialna nastolatka będzie musiała poczekać. Albo znaleźć inne źródła finansowania niż grant z ministerstwa.

Dołącz do nas na Facebooku
oceń
12
1
Podziel się
 

Opinie

Ocena: +2 [2]
~Ciekawy [2012-12-11 21:20]

Prawda jest taka że nawet jeśli to by zadziałało (a zadziała) to rząd nie zgodzi się na wprowadzenie tego na rynek gdyż nie będzie zysku z paliw i cała gospodarka upadła by. Ów silnik został już w latach 80 opublikowany, przez co doprowadziło to do śmierci jego twórcy.

odpowiedz

Ocena: -5 [7]
~amur-49 [2012-08-06 23:26]

Podstawową zasadą w fizyce jest zasada zachowania energii. Zeby rozpędzić pojazd kosmiczny trzeba mu właśnie energii dodać. Ta energia nie może się wziąć z prożni. Zaden efekt Casimira tego nie zmieni. Coś mi wygląda, że niedouczona nastolatka chce zbudować "kosmiczne" perpetuum mobile.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~Proxima [2012-08-13 20:54]

Wydaje mi się że sposób uzyskania ciągu jest całkowicie możliwy ta nastolatka może mieć racje!

odpowiedz

Ocena: -1 [3]
~ [2012-06-14 13:36]

Co za bzdura. Patent za co? Zrobiła takie coś? Czy tylko majaczy? To może przyznać 1485 patentów Lemowi. Np. Patent na Maszynę Piszącą Poezję. A tak przy okazji - niedawno na jednym uniwerku właśnie uzyskano fotony z próżni przemiatając ją bardzo "szybkim" polem magnetycznym. I cała jej "genyalność" to tylko przeczytanie noty o tym eksperymencie i lużne dywagacje, że ktoś kiedyś w zamierzchłej przyszłości zrobi z tego praktyczne urządzenie. Poziom błyskotliwego 5-klasisty.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -3 [3]
~Mar [2012-06-19 17:32]

Gdzie jest napisane z niczego, próżnia zawiera pewną ilość materii, bo nie jest całkowicie pusta, z założenia ona wyszła, że może pobierać energię z cząstek i antycząstek znajdujących się w przestrzeni kosmicznej. A jeśli jest ich nie wiele to uzyskana energia też będzie nie wielka, być może pozwoli ona uzyskać prędkości trochę większe niż teraz, ale nadal będzie wymagane wysłanie rakiety za pomocą paliwa w kosmos. Podróże między planetarne będą nadal rozpędzane grawitacyjnie, a taki napęd może co najwyżej zwiększyć prędkość nie więcej niż 1% , bo skoro w kosmosie jest pewna ilość cząstek to muszą one również stawiać jakiś opór, maszynie przemieszczającej się w przestrzeni, gorzej jeśli te wielkości będą się znosić. Teoretycznie i praktycznie jest już możliwe podróżowanie statkami o napędzie jądrowym, teoretycznie mogą one osiągnąć prędkość 1/3 światła. Pytanie dlaczego nikt ich nie chce zbudować.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Kibic [2012-06-11 12:02]

"...sama fizyka może napędzać nasze sondy." To do tej pory rakiety kosmiczne latały wbrew z pominięciem fizyki? :-O

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [9]
~wrrrr [2012-06-07 17:54]

tak sie dzieje jak kobieta odejdzie zbyt daleko od garow !!!!

odpowiedz

Ocena: +9 [11]
~Nox [2012-06-05 09:03]

Jeśli to co piszą jest prawdą i jest to układ niezależny od zewnętrznych źródeł zasilania to fakt że wytwarza ciąg i nadaje się na silnik do pojazdy kosmicznego jest drugorzędny w porównaniu z faktem ze wytwarza energię z "niczego". Darmowe źródło energii.

odpowiedz

Ocena: +19 [19]
~mniam [2012-06-01 15:59]

Mądra dziewczyna.:) technologia się rozwija a środowisko zatruwane coraz bardziej

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31