Rzeczpospolita

Dla jednego dom, dla pozostałych spłaty

  A A A

fot. Jupiterimages

Jeśli spadkowa nieruchomość ma przypaść tylko jednemu ze spadkobierców, to pozostałym należą się od niego spłaty. Możliwe jest rozłożenie ich na raty.

Czytelnik wspólnie z bratem i siostrą odziedziczył po rodzicach (ojciec zmarł w 2002 r., a matka w 2009 r.) dom jednorodzinny, w którym mieszkał od urodzenia. Chciałby zatrzymać ten dom. Brat i siostra mają własne mieszkania. Chcą zamienić je na większe i żądają od niego spłaty. Nie godzą się na raty. Czytelnik pyta, czy istnieje jakaś możliwość uzyskania rozłożenia spłat na raty mimo ich sprzeciwu.

Odpowiedź na to pytanie zasadniczo brzmi: tak. Jeśli współspadkobiercy nie godzą się na spłaty w ratach, czytelnik powinien wystąpić do sądu o przeprowadzenie działu spadku.

Zawsze jednak sąd w takich sprawach stara się przede wszystkim doprowadzić do działu zgodnego. Dotyczy to zarówno sposobu podziału, jak i ewentualnych spłat oraz dopłat. Sąd rozstrzygnie o dziale (w tym o dopłatach i spłatach) arbitralnie, jeśli między spadkobiercami nie ma zgody.

W wypadku działu schedy, tak samo jak zniesienia współwłasności z innych przyczyn niż dziedziczenie, pierwszeństwo ma podział w naturze. Jeśli jednak danego dobra podzielić się nie da, a z reguły nie da się podzielić domu jednorodzinnego, sąd może:
  • przyznać je, stosownie do okoliczności, jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych,
  • zarządzić jego sprzedaż (wtedy sąd stosownie podzieli uzyskaną sumę).
Taką okolicznością, którą sąd powinien wziąć pod uwagę, jest właśnie to, że jeden ze współspadkobierców mieszka w spadkowym domu, nie ma innego lokum, a pozostali mają własne mieszkania. W razie przyznania wyłącznej własności czytelnikowi sąd musi ustalić także spłaty, sposób i terminy ich uiszczania, wysokość odsetek oraz ewentualnie sposób zabezpieczenia ich spłaty, np. hipoteką na spadkowej nieruchomości. Spłaty mają wyrównać wartość udziałów w schedzie przypadających pozostałym spadkobiercom.

Termin uiszczenia spłat i dopłat nie może być dłuższy niż dziesięć lat. W sytuacjach wyjątkowych sąd może odroczyć termin wpłacenia raty. Także w razie przeprowadzania działu spadku w sądzie spłaty mogą być rozłożone na dłuższy czas, jeżeli osoby uprawnione do ich otrzymania na to się godzą. Jeśli zobowiązany do spłaty nie wywiązuje się z tego obowiązku, pozostali mogą ściągnąć je przymusowo - przez komornika sądowego.


Wniosek o dział spadku składa się do tego samego sądu, który wydał albo był właściwy do wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, ale sprawę można wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się spadek albo jego znaczna część lub mieszkają wszyscy współspadkobiercy.

Jeśli spadkobiercy są zgodni, dział spadku może być przeprowadzony u notariusza. Wtedy kwestia rozłożenia ich na raty, zabezpieczenia płatności itd. będzie ustalona w akcie notarialnym. Spadkobiercy mogą oczywiście zgodzić się na spłaty mniejsze niż ich udział w spadku, a nawet zupełnie z nich zrezygnować.

—i.l.
Rzeczpospolita
oceń
0
0
Podziel się
 

Opinie

Ocena: +1 [1]
~Oszukana [2010-04-04 09:10]

Pytanie
A jak jest pare rodzeństwa a rodzice cały majątek przepisali na jednego bez żadnych splat to czy coś śię da wyciągnąć i czy sie reszcie coś prawnie należy

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~ewcia [2012-11-27 11:08]

troche to chore chem spłacic rodzeństwo bez pozyczki hipotecznej bo poco mam jesze raz tyle oddawac dla banku kasy jak lepij sie dogadac tak wienc nie gadajcie głupot ze mozna wziasc pozyczke bo to nie takie łatwie tak jak w mojim przypatku mam 4 dzieci i powiedz kto da nam kredyt pomysl czase a nie piszesz głupoty lolo

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bart.1985 [2012-09-08 19:20]

Pytanie!!! Brat kilka lat temu dostał od rodziców ziemię i wszystkie maszyny rolnicze czyli gospodarstwo rolne, opriucz domu. Teraz jak to się mówi wysoko główkę trzyma żyć nie daje wiecznie się awanturuje itd. mam pytanie czy jest szansa żeby mnie ,siostre i drugiego brata spłacił za to co otrzymał?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~anet.1 [2011-03-16 19:38]

tak samo uwazam
mieszkam od urodzenia w domu który kiedyś należał do gospodarstwa,same komórki stajnie strychy z tego było trzeba zrobić mieszkanie wlaśnie z tych komórek zainwestować pieniądze żeby jjakoś żyć,dom jest duzy i nie jestem wstanie z bratem utrzymac cały dom który staje sie rruina,mieszkamy w niewielkiej czesci tego domu.w 2005 roku zmarł nasz ojciec ze stony jego rrodziny odezwali sie spadkobiercy w sumie 9 osób kazdy chce jak najwiecej pieniedzy zarabiamy grosze i ledwo utrzymujemy ten dom,a gdzie tu jeszcze spłata ich wszystkich boje sie co bedzie dalej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nikt [2010-04-04 13:25]

Rodzice sprzedają jednemu dziecku za życia "za złotówkę" a dla reszty figa?
Mam pytanie czy nie jest tak że jak za życia rodzice "sprzedadzą" jednemu z rodzeństwa majątek to reszta może tylko beczeć i nic nie dostanie?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~rp [2010-04-04 06:45]

I tak właśnie
masę domów popada w ruinę bo każdy spadkobierca chce kasę ale dodać do remontu to nie dlatego mieszkający w takim domu powinien mieć prawo do odliczenia każdej złotówki przeznaczonej na remont, podatek i inne koszty np. podłączenie do kanalizacji od ewentualnej kwoty spłaty

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~mops [2010-04-07 13:32]

złe prawo
po przeczytaniu tego co napisano,że trzeba zasłużyć na spadek aby rodzice nie wydziedziczyli,ja dodam swoje 3 grosze,mam w nosie spadki po swoich rodzicach ,całe życie pili wódkę ,bawili się ,ojciec miał 4 żony a dzieci nie zliczę ,majątek przehulali na swoje widzimisię a po latach w żebry do lepiej zarabiających dzieci ,bo im się należy ,a gdzie byli jak mnie z domu wyrzucali ,też mogę odziedziczyć po ojcu długi powstałe w zus z funduszu alimentacyjnego a było tego 90000 zł ,na koniec 2007 roku bez odsetek ,pierwsze co to po śmierci ojca muszę gnać ze swoimi dziećmi do notariusza i zrzec się spadku nawet jeśli on nic nie mam .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~monika [2010-04-04 10:17]

a jak jest z podatkami od spadku-dziedzicze 2 mieszkania po mamie,mam swoje 1 to czy bede musiala zaplacic podatek???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Mariusz [2010-04-04 21:47]

Darowizna
Czy darowiznę na rzecz syna można odwołać i zmienić darowiznę na inne dziecko

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~rerere [2010-04-04 21:52]

pytanie
A gdyby to inny wnuk dostał ten dom od babci? To co? Nie chciałabyś swojej części spadku?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~niunia [2010-04-04 08:11]

Komu mieszkanie?
Jak sie ma sprawa w takiej sytuacji- mieszkałem z matką i nie mam uprawnien do innego mieszkania , siostra ma kilka nieruchomosci i żąda sprzedania spadkowego mieszkania oraz podzielenia tego co bedize ze sprzedazy. Za połowe pieniedzy z tej sprzedaży nie będe w stanie kupić nawet najmniejszego mieszkania w tej okolicy,wiem też o tym że nie bedzie mnie stać spłacic siostrę gdybym został w tym mieszkaniu - mała renta inwalidzka . Jak według was mozna załatwic tą sprawę?

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~jachu [2010-04-05 08:40]

Spadkodawcy i spadkobiercy powinni się spotkać
i rozmawiać o podziale i to jeszcze w takim okresie gdzie do finału tematu daleko ale też można rozmawiać w czasie kiedy rodzoce osiągnęli juz taki wiek ,że o spadku powinno się rozmawiać w gronie rodzice -dzieci.Jednak ,życie i czas pokazuje,że po kilkudziesięciu latach dawne rodzeństwo to nie to samo rodzeństwo to obcy wobec siebie ludzie i to właśnie w tej chwili gdzie chodzi o podział majątku nawet gdy on nie jest wielki po rodzicach bo np. wchodzi w grę małe mieszkanie ale właśnie ,życie pokazuje jak jeden z rodzeństwa jest gotów dogadać się a drugi uważa ,że jemu należy się wszystko nie mając nawet na to rozumowanie argumentów , które faktycznie byłyby za tym aby On i tylko On je otrzymał.Takie coś mnie spotkało - mojemu bratu należy sie mieszkanie bo On mieszka w tej miejscowości a ja 200km dalej.Oczywiście unika spotkania i rozmowy.Dodam , że nie może użyć argumentu ,że opiekował sie rodzicami bo tak nie było to ja i moja rodzina mimo dużej odległości mieliśmy lepszy kontakt z rodzicami.Dodam jeszcze ,ze chciałem zrzec sie prawa do spadku /mieszkania/ na rzecz córki mojego brata i okoliczności jego zachowania pokazania pazerności sprawiły ,ze będę się domagał podziału po równo .Przed tematem spadku byliśmy w dobrym kontakcie jako rodzeństwo.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~ja [2010-04-04 14:49]

siostry są hienami ?
dlaczego przeważnie Wasze siostry są takie łase na spadki i próbują wyciągnąć ile się da, czy to za namową chciwych swoich mężów, Waszych szwagrów

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~polak [2010-04-05 06:28]

w moim odczuciu prawo spadkowe w Polsce jest niesprawiedliwe ,dlaczego właściciel majątku nie może w pełni decydować o tym kto dostanie po nim cały spadek ,prawo ustanawia coś takiego jak zachowek przecież to jest działanie sprzeczne z wolą właściciela

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~m [2010-04-04 21:45]

patologia
Prawo spadkowe jest w polsce tak samo chore, jak to całe porąbane, patologiczne, bandyckie państwo.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~spadkobiorca [2010-04-05 00:02]

Podział spadku - to najlepsza rzecz, którz służy do całkowitego rozwalenia
całej rodziny. Amen

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Paweł [2010-04-04 15:34]

Czy ktoś wie ?
Z jaką datą nabywa się spadek: z chwilą śmierci spadkodawcy czy po przeprowadzeniu sprawy spadkowej ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~JOLA [2010-04-04 13:53]

cienkie BOLKI
Co ADMINISTRACJA ma DO MOJEJ WLASNOSCI po RODZICACH .Jak dlugo korupcja i zlodzieje beda mieszac W MOIM KRAJU ?

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~miecio [2010-04-04 20:41]

niezbyt czesto na forum ale czasami trzeba!!!
a dlaczego nikt nie pomysli o tym ze osoba ktora mieszkala w danym domu inwestowala w niego jakies pieniadze??? potem jest wycena i lipa!!!! bo ktos zainwestowal 20 czy 50 tysiecy w remont a taka hiena przyjdzie i mowi ze polowa jej sie nalezy, mozecie pisac ze jestem analfabeta wisi mi to!!

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~lolo [2010-04-04 09:21]

Prawie zawsze można podzielić spadek bez splat w ratach
Przecież otrzymujący dom może wziąć pożyczkę zabezpieczoną na hipotece domu i splacić innych spadkobierców od razu, a sam splacać pożyczkę w ratach. Przyznanie jednemu domu, a innym splat w ratach - faworyzuje otrzymującego dom.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Najnowsze

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Lipiec 2015
pn wt śr cz pt sb nd
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2