Rzeczpospolita

Dla jednego dom, dla pozostałych spłaty

  A A A

fot. Jupiterimages

Jeśli spadkowa nieruchomość ma przypaść tylko jednemu ze spadkobierców, to pozostałym należą się od niego spłaty. Możliwe jest rozłożenie ich na raty.

Czytelnik wspólnie z bratem i siostrą odziedziczył po rodzicach (ojciec zmarł w 2002 r., a matka w 2009 r.) dom jednorodzinny, w którym mieszkał od urodzenia. Chciałby zatrzymać ten dom. Brat i siostra mają własne mieszkania. Chcą zamienić je na większe i żądają od niego spłaty. Nie godzą się na raty. Czytelnik pyta, czy istnieje jakaś możliwość uzyskania rozłożenia spłat na raty mimo ich sprzeciwu.

Odpowiedź na to pytanie zasadniczo brzmi: tak. Jeśli współspadkobiercy nie godzą się na spłaty w ratach, czytelnik powinien wystąpić do sądu o przeprowadzenie działu spadku.

Zawsze jednak sąd w takich sprawach stara się przede wszystkim doprowadzić do działu zgodnego. Dotyczy to zarówno sposobu podziału, jak i ewentualnych spłat oraz dopłat. Sąd rozstrzygnie o dziale (w tym o dopłatach i spłatach) arbitralnie, jeśli między spadkobiercami nie ma zgody.

W wypadku działu schedy, tak samo jak zniesienia współwłasności z innych przyczyn niż dziedziczenie, pierwszeństwo ma podział w naturze. Jeśli jednak danego dobra podzielić się nie da, a z reguły nie da się podzielić domu jednorodzinnego, sąd może:
  • przyznać je, stosownie do okoliczności, jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych,
  • zarządzić jego sprzedaż (wtedy sąd stosownie podzieli uzyskaną sumę).
Taką okolicznością, którą sąd powinien wziąć pod uwagę, jest właśnie to, że jeden ze współspadkobierców mieszka w spadkowym domu, nie ma innego lokum, a pozostali mają własne mieszkania. W razie przyznania wyłącznej własności czytelnikowi sąd musi ustalić także spłaty, sposób i terminy ich uiszczania, wysokość odsetek oraz ewentualnie sposób zabezpieczenia ich spłaty, np. hipoteką na spadkowej nieruchomości. Spłaty mają wyrównać wartość udziałów w schedzie przypadających pozostałym spadkobiercom.

Termin uiszczenia spłat i dopłat nie może być dłuższy niż dziesięć lat. W sytuacjach wyjątkowych sąd może odroczyć termin wpłacenia raty. Także w razie przeprowadzania działu spadku w sądzie spłaty mogą być rozłożone na dłuższy czas, jeżeli osoby uprawnione do ich otrzymania na to się godzą. Jeśli zobowiązany do spłaty nie wywiązuje się z tego obowiązku, pozostali mogą ściągnąć je przymusowo - przez komornika sądowego.


Wniosek o dział spadku składa się do tego samego sądu, który wydał albo był właściwy do wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, ale sprawę można wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu znajduje się spadek albo jego znaczna część lub mieszkają wszyscy współspadkobiercy.

Jeśli spadkobiercy są zgodni, dział spadku może być przeprowadzony u notariusza. Wtedy kwestia rozłożenia ich na raty, zabezpieczenia płatności itd. będzie ustalona w akcie notarialnym. Spadkobiercy mogą oczywiście zgodzić się na spłaty mniejsze niż ich udział w spadku, a nawet zupełnie z nich zrezygnować.

—i.l.
Rzeczpospolita
oceń
0
0
Podziel się
 

Opinie

Ocena: +1 [1]
~Oszukana [2010-04-04 09:10]

Pytanie
A jak jest pare rodzestwa a rodzice cay majtek przepisali na jednego bez adnych splat to czy co i da wycign i czy sie reszcie co prawnie naley

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~ewcia [2012-11-27 11:08]

troche to chore chem spacic rodzestwo bez pozyczki hipotecznej bo poco mam jesze raz tyle oddawac dla banku kasy jak lepij sie dogadac tak wienc nie gadajcie gupot ze mozna wziasc pozyczke bo to nie takie atwie tak jak w mojim przypatku mam 4 dzieci i powiedz kto da nam kredyt pomysl czase a nie piszesz gupoty lolo

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bart.1985 [2012-09-08 19:20]

Pytanie!!! Brat kilka lat temu dosta od rodzicw ziemi i wszystkie maszyny rolnicze czyli gospodarstwo rolne, opriucz domu. Teraz jak to si mwi wysoko gwk trzyma y nie daje wiecznie si awanturuje itd. mam pytanie czy jest szansa eby mnie ,siostre i drugiego brata spaci za to co otrzyma?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~anet.1 [2011-03-16 19:38]

tak samo uwazam
mieszkam od urodzenia w domu ktry kiedy nalea do gospodarstwa,same komrki stajnie strychy z tego byo trzeba zrobi mieszkanie wlanie z tych komrek zainwestowa pienidze eby jjako y,dom jest duzy i nie jestem wstanie z bratem utrzymac cay dom ktry staje sie rruina,mieszkamy w niewielkiej czesci tego domu.w 2005 roku zmar nasz ojciec ze stony jego rrodziny odezwali sie spadkobiercy w sumie 9 osb kazdy chce jak najwiecej pieniedzy zarabiamy grosze i ledwo utrzymujemy ten dom,a gdzie tu jeszcze spata ich wszystkich boje sie co bedzie dalej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nikt [2010-04-04 13:25]

Rodzice sprzedaj jednemu dziecku za ycia "za zotwk" a dla reszty figa?
Mam pytanie czy nie jest tak e jak za ycia rodzice "sprzedadz" jednemu z rodzestwa majtek to reszta moe tylko becze i nic nie dostanie?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~rp [2010-04-04 06:45]

I tak wanie
mas domw popada w ruin bo kady spadkobierca chce kas ale doda do remontu to nie dlatego mieszkajcy w takim domu powinien mie prawo do odliczenia kadej zotwki przeznaczonej na remont, podatek i inne koszty np. podczenie do kanalizacji od ewentualnej kwoty spaty

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~mops [2010-04-07 13:32]

ze prawo
po przeczytaniu tego co napisano,e trzeba zasuy na spadek aby rodzice nie wydziedziczyli,ja dodam swoje 3 grosze,mam w nosie spadki po swoich rodzicach ,cae ycie pili wdk ,bawili si ,ojciec mia 4 ony a dzieci nie zlicz ,majtek przehulali na swoje widzimisi a po latach w ebry do lepiej zarabiajcych dzieci ,bo im si naley ,a gdzie byli jak mnie z domu wyrzucali ,te mog odziedziczy po ojcu dugi powstae w zus z funduszu alimentacyjnego a byo tego 90000 z ,na koniec 2007 roku bez odsetek ,pierwsze co to po mierci ojca musz gna ze swoimi dziemi do notariusza i zrzec si spadku nawet jeli on nic nie mam .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~monika [2010-04-04 10:17]

a jak jest z podatkami od spadku-dziedzicze 2 mieszkania po mamie,mam swoje 1 to czy bede musiala zaplacic podatek???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Mariusz [2010-04-04 21:47]

Darowizna
Czy darowizn na rzecz syna mona odwoa i zmieni darowizn na inne dziecko

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~rerere [2010-04-04 21:52]

pytanie
A gdyby to inny wnuk dosta ten dom od babci? To co? Nie chciaaby swojej czci spadku?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~niunia [2010-04-04 08:11]

Komu mieszkanie?
Jak sie ma sprawa w takiej sytuacji- mieszkaem z matk i nie mam uprawnien do innego mieszkania , siostra ma kilka nieruchomosci i da sprzedania spadkowego mieszkania oraz podzielenia tego co bedize ze sprzedazy. Za poowe pieniedzy z tej sprzeday nie bde w stanie kupi nawet najmniejszego mieszkania w tej okolicy,wiem te o tym e nie bedzie mnie sta spacic siostr gdybym zosta w tym mieszkaniu - maa renta inwalidzka . Jak wedug was mozna zaatwic t spraw?

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~jachu [2010-04-05 08:40]

Spadkodawcy i spadkobiercy powinni si spotka
i rozmawia o podziale i to jeszcze w takim okresie gdzie do finau tematu daleko ale te mona rozmawia w czasie kiedy rodzoce osignli juz taki wiek ,e o spadku powinno si rozmawia w gronie rodzice -dzieci.Jednak ,ycie i czas pokazuje,e po kilkudziesiciu latach dawne rodzestwo to nie to samo rodzestwo to obcy wobec siebie ludzie i to wanie w tej chwili gdzie chodzi o podzia majtku nawet gdy on nie jest wielki po rodzicach bo np. wchodzi w gr mae mieszkanie ale wanie ,ycie pokazuje jak jeden z rodzestwa jest gotw dogada si a drugi uwaa ,e jemu naley si wszystko nie majc nawet na to rozumowanie argumentw , ktre faktycznie byyby za tym aby On i tylko On je otrzyma.Takie co mnie spotkao - mojemu bratu naley sie mieszkanie bo On mieszka w tej miejscowoci a ja 200km dalej.Oczywicie unika spotkania i rozmowy.Dodam , e nie moe uy argumentu ,e opiekowa sie rodzicami bo tak nie byo to ja i moja rodzina mimo duej odlegoci mielimy lepszy kontakt z rodzicami.Dodam jeszcze ,ze chciaem zrzec sie prawa do spadku /mieszkania/ na rzecz crki mojego brata i okolicznoci jego zachowania pokazania pazernoci sprawiy ,ze bd si domaga podziau po rwno .Przed tematem spadku bylimy w dobrym kontakcie jako rodzestwo.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~ja [2010-04-04 14:49]

siostry s hienami ?
dlaczego przewanie Wasze siostry s takie ase na spadki i prbuj wycign ile si da, czy to za namow chciwych swoich mw, Waszych szwagrw

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -1 [1]
~polak [2010-04-05 06:28]

w moim odczuciu prawo spadkowe w Polsce jest niesprawiedliwe ,dlaczego waciciel majtku nie moe w peni decydowa o tym kto dostanie po nim cay spadek ,prawo ustanawia co takiego jak zachowek przecie to jest dziaanie sprzeczne z wol waciciela

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~m [2010-04-04 21:45]

patologia
Prawo spadkowe jest w polsce tak samo chore, jak to cae porbane, patologiczne, bandyckie pastwo.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~spadkobiorca [2010-04-05 00:02]

Podzia spadku - to najlepsza rzecz, ktrz suy do cakowitego rozwalenia
caej rodziny. Amen

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Pawe [2010-04-04 15:34]

Czy kto wie ?
Z jak dat nabywa si spadek: z chwil mierci spadkodawcy czy po przeprowadzeniu sprawy spadkowej ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~JOLA [2010-04-04 13:53]

cienkie BOLKI
Co ADMINISTRACJA ma DO MOJEJ WLASNOSCI po RODZICACH .Jak dlugo korupcja i zlodzieje beda mieszac W MOIM KRAJU ?

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~miecio [2010-04-04 20:41]

niezbyt czesto na forum ale czasami trzeba!!!
a dlaczego nikt nie pomysli o tym ze osoba ktora mieszkala w danym domu inwestowala w niego jakies pieniadze??? potem jest wycena i lipa!!!! bo ktos zainwestowal 20 czy 50 tysiecy w remont a taka hiena przyjdzie i mowi ze polowa jej sie nalezy, mozecie pisac ze jestem analfabeta wisi mi to!!

odpowiedz

Ocena: +3 [5]
~lolo [2010-04-04 09:21]

Prawie zawsze mona podzieli spadek bez splat w ratach
Przecie otrzymujcy dom moe wzi poyczk zabezpieczon na hipotece domu i splaci innych spadkobiercw od razu, a sam splaca poyczk w ratach. Przyznanie jednemu domu, a innym splat w ratach - faworyzuje otrzymujcego dom.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usugi

Wyszukiwanie wiadomoci z konkretnego dnia

Poprzedni miesic Nastpny miesic Maj 2015
pn wt r cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31