Ozon

Druga sznaps-gate

  A A A
Lewa wódka zapakowana np. w pseudooryginalne butelki trafia także za granicę: szczególnie tam, gdzie alkohol jest drogi lub gdzie są duże skupiska Polaków. Zdarza się i tak, że w jakimś kraju można kupić wódkę, która nigdy nie była do niego eksportowana. Szumowski jednym tchem wymienia państwa, gdzie są dostępne "polskie podróbki": Szwecja, Norwegia, Włochy, Belgia, Wielka Brytania i Francja. Jego zdaniem, nasz lewy alkohol pije właściwie cała Europa, ale dotyczy to głównie wyrobów z dolnej i średniej półki cenowej, tych najbardziej popularnych. O połowę tańsze od oryginału rozchodzą się na pniu. Zdarza się i tak, że skażony spirytus jest wywożony na Wschód. Tam się go odkaża, aby przemycić z powrotem do Polski, np. jako rosyjską wódkę Stoliczną.

Okazuje się jednak, że nie tylko na targowiskach można trafić na oczyszczony rozpuszczalnik. – Jako branża wiemy o przypadkach sprzedaży takiego alkoholu spod lady, nawet w eleganckich restauracjach. Barmani zamawiają część alkoholi z legalnego źródła, a resztę od swojego dostawcy. Nie płacą akcyzy, więc cały zysk zostaje w ich kieszeniach – tłumaczy Szumowski.

I dodaje, że o wszystkich wypadkach informuje się służby celne i skarbowe. Jednak te reagują niechętnie. – Pierwsze sygnały o tym procederze docierały do nas już w latach 90., ale prawdziwy boom nastąpił po wejściu Polski do Unii. Wielokrotnie rozmawialiśmy z urzędnikami, proponując zmianę przepisów, by skażać alkohol tak, aby nie dało się go odkazić. Bez rezultatu – narzeka.

Spirytus jak bumerang

Dlaczego do tej pory nie usiłowano ukrócić tego wielkiego dojenia? Zdaniem naszych rozmówców, przestępczy proceder nie byłby możliwy, gdyby nie polityczny parasol ochronny. – Ktoś to musi finansować. Nie zrobi tego pan Kowalski, który zarabia tysiąc złotych. Ktoś musi mieć duże pieniądze, pochodzące na przykład z handlu narkotykami, które może włożyć w biznes spirytusowy – uważa Barański.

Policjant z pionu przestępczości gospodarczej, który prowadził śledztwo w sprawie "uzdatnianego" skażonego spirytusu, spotkał się z oporem przełożonych, gdy chciał rozszerzyć postępowanie o nowe podmioty i przestępstwa. Z trudem kontynuuje śledztwo podstawowe. W 2004 roku wyrywkowa kontrola przeprowadzona przez UKS w paru firmach wykazała, że uszczuplenia Skarbu Państwa wynikające z nielegalnego obrotu skażonym spirytusem wynoszą 350 mln zł. "Ozon" próbował oficjalnie uzyskać wyniki tej kontroli w UKS i Ministerstwie Finansów. Bez skutku. Urzędnicy Ministerstwa nie udzielili nam odpowiedzi na żadne pytanie dotyczące tego procederu. W 2002 roku wyłudzenia podatkowe związane z nielegalnym obrotem skażonym spirytusem wymieniono w raporcie CBŚ jako jedno z najważniejszych zagrożeń – pomiędzy przestępczością narkotykową i praniem pieniędzy. W raporcie tegorocznym o zagrożeniu takim w ogóle się nie wspomina.

Minister spraw wewnętrznych Ludwik Dorn opowiedział nam, że podczas niedawnej wizyty na Śląsku dowiedział się od tamtejszego komendanta Straży Granicznej o coraz częstszych wypadkach przemytu do Czech skażonego spirytusu, który potem wraca. – Jest podejrzenie, że albo wyjeżdża skażony i tam jest czyszczony, albo wyjeżdża nieskażony i wraca – tłumaczy. – Zażądałem od komendanta głównego Straży Granicznej notatki, by zorientować się, czy mamy do czynienia z dużą aferą. Otrzymałem informację, że jest coraz więcej takich przypadków, ale nie można mówić o skali masowej – dodaje.

Dorn podkreśla, że zasadniczą bolączkę stanowi brak koordynacji poszczególnych organów i służb, które powinny wymieniać między sobą informacje. – MSWiA nie otrzymywało na przykład żadnych sygnałów z Ministerstwa Finansów, że Skarb Państwa jest narażany na tego typu straty – wyjaśnia. Wicepremier obiecuje jednak, że osobiście zainteresuje się sprawą.

Anita Gargas, współpraca Maciej Gajek
poprzedniapoprzednia 1 2 3 4 z 4
oceń
2
0
Podziel się
 

Opinie

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

magazyny

dzienniki

Internet

Internet

Internet

Usługi

Wyszukiwanie wiadomości z konkretnego dnia

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Maj 2015
pn wt śr cz pt sb nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31