Galeria

„Światełko dla Rossy”

1 / 9 Następne Następne

dodane 2009-11-02 (14:59) 5 lat 6 miesięcy 27 dni 15 godzin i 10 minut temu

„Światełko dla Rossy” – symbolem pamięci narodowej
Stanisław Tarasiewicz

„Światełko dla Rossy” – symbolem pamięci narodowej

Kilka tysięcy białych i czerwonych zniczy zapłonęło w dniu Wszystkich Świętych na jednym z najstarszych polskich cmentarzy - na wileńskiej Rossie. Znicze ofiarowali litewscy Polacy. To ich wyraz pamięci, a także próba uratowania przed zapomnieniem i niszczeniem wileńskiego cmentarza, który dla wielu pokoleń Polaków jest polską nekropolią narodową.

Zamieszczone fragmentu pochodzą z tekstu Stanisława Tarasiewicza z "Infopolu".

przeczytaj artykuł »

oceń
18
3
Podziel się

zobacz ranking zdjęć »


1 / 9 Następne Następne

Opinie

Ocena: 0 [0]
~gosia [2009-11-24 00:08]

????
Jestem ciekawa, czy wszystkie pieniądze, które są zbierane na Polskich cmentarzach co roku 1.11 na odnawianie nagrobków na Rossie tam trafiają. Byłam w tym roku na tym cmentarzu i przewodniczka mówiła, że co roku mogą odnowić kilka nagrobków, bo nie mają pieniędzy. Była zdziwiona, że w Polsce zbierane są pieniądze na odnawianie nagrobków.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~lechu [2009-11-21 12:48]

jedyna droga?
Sądzę że potrzeba tutaj ścisłej współpracy Polaków na Litwie z tymi w macieży. Rolą rządu byłoby stworzenie pozytywnej atmosfery ze strony rządu litewskiego oraz wsparcie finansowe bo bez tego ostatniego to nawet nie ma co zaczynać. Ciekawym pomysłem mogłyby być praktyki studentów przyszłych konserwatorów zabytków, w ramach których praktyk stopniowo poddawano by renowacji kolejne obiekty na Rossie.A więc Panie Ministrze Kultury do roboty bo czas działa na naszą niekorzyść.

odpowiedz